6.güne giden embriyoların transfer sonrası gebe kalma oranlarının belirlenmesi
Determination of post-transfer pregnancy rates inembrious going to day 6
- Tez No: 837140
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CINCIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Embriyo transferinden önce blastokist seçimi, sağlıklı bir implantasyon olanağını güçlendirir. ICSI sonrası 5. gün ve 6. gün embriyo blastokist gelişim takibi yapılır. Bu süreç embriyonun rahim içine tutunmasını dolayısıyla asıl hedef olan gebelik şansın arttırmasını sağlayacaktır. Blastokist transferi ile yüksek gebelik ve implantasyon oranı sağlanırken, çoğul gebelik oranı da düşmektedir. Bazen embriyolar beklenen hücre sayılarına gelemezler ve geriden takip ederler. 5. günde morula aşamasında veya erken blastokist aşamasında kalabilir. Bu durumda embriyo gelişimini tamamlaması için 6. güne bekletilir. Bu çalışma 2010-2022 tarihleri arasında Acıbadem Altunizade Hastanesi Tüp Bebek Merkezi'ne başvuran vakalar arasında belirlenen, 5. gün ve 6. gün blastokist transfer oranları retrospektif olarak araştırıldı. Çalışmada 2052 blastokist transferi gerçekleştirilmiş vaka değerlendirilmeye alındı. 1998 vaka 5. gün blastokist transferi, 54 vaka 6. gün blastokist transferi gerçekleştirenler olarak belirlendi. 2052 vakanın 1388'inde (%67,6) gebelik oluştuğu, 664'ünde (%32,4) gebelik oluşmadığı görüldü. Yapılan analiz neticesinde ET 5. gün olgularda gebelik oranı, ET 6.
Özet (Çeviri)
Selection of blastocysts before embryo transfer strengthens the chances of a healthy implantation. Embryo blastocyst development is monitored on the 5th and 6th day after ICSI. This process will allow the embryo to attach to the uterus and thus increase the chance of pregnancy, which is the primary goal. While high pregnancy and implantation rates are achieved with blastocyst transfer, the rate of multiple pregnancy decreases. Sometimes embryos do not reach the expected cell counts and follow behind. On day 5, the origin may remain in the morula stage or early blastocyst stage. In this case, the embryo is kept until day 6 to complete its development. In this study, day five and day six blastocyst transfer rates determined among cases admitted to Acıbadem Altunizade Hospital IVF Center between 2010 and 2022 were investigated retrospectively. In the study, 2052 cases with blastocyst transfer were evaluated. 1998 cases were identified as day five blastocyst transfer and 54 cases as day six blastocyst transfer. Pregnancy occurred in 1388 (67.6%) of 2052 cases and no pregnancy occurred in 664 (32.4%) cases.