İstanbul Üniversitesi Nâdir Eserler Kütüphanesi 'TY01976' Envanter Numaralı Muhibbî Dîvânı'nın tezyînat bakımından incelenmesi
An investigation of the Divan of Istanbul University Rare Works Library With Inventory Number 'TY01976' in Terms of Decoration
- Tez No: 837151
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF BİLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Sanat, tarih, kültürel miras gibi daha pek çok bakımdan zengin bir şehir olan İstanbul, bilgiye erişim ve bu bilgilerin muhafaza edildiği kütüphaneler açısından da önem arz etmektedir. Asırlardan beri varlığını koruyan cami, türbe, çeşme, mezar taşları ve el yazmaları gibi daha pek çok alanda ecdadımızın icra ettiği sanatları görmemiz mümkündür. El yazmalarının muhafazasında ilk akla gelen yerler kütüphanelerdir. Mimar Kemaleddin beyin eseri olan İstanbul Üniversitesi Nâdir Eserler Kütüphanesi 'de bünyesinde pek çok yazma eser bulundurmaktadır. Kadıların yetiştirilmesi amacıyla yapılan bina daha sonra çeşitli olayların ardından kütüphaneye çevrilmiş ve faaliyet vermeye başlamıştır. Çalışmamıza konu olan Dîvân-ı Muhibbî nüshası da İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesinde bulunmaktadır. Araştırılan eser tezyinatları bakımından incelenmiştir. Çalışma iki ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, tezhip, tezhibin tarihi gelişim süreci, uygulandığı alanlar ve hat sanatı hakkında bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde, Muhibbî mahlasına sahip olan Kanûnî Sultan Süleyman'ın padişahlık dönemi, sanat yaşamı, sanata ve şiire verdiği önem, Nakkaş Şahkulu'nun hayatı ve adıyla özdeşleşen sazyolu üslûbu, Şahkulu'nun öğrencisi Karamemi üslûbu ve çalışmaya konu olan nüshada kullanmış olduğu stilize çiçekler incelenmiştir. İkinci bölümde, nüshadaki belirli sayfaların çizimleri yapılarak detaylı bir şekilde açıklamalarda bulunulmuştur. Bu çalışmada böyle nadide bir eserin varlığını sanatla ilgilenen kişilere duyurmak, nüshanın detaylarına inerek incelendiğinde titizlikle işlenmiş çok zarif nüansların olduğunu, genel olarak incelendiğinde ise doğadan esinlenerek uygulanan çiçeklerin şahaneliğini herkesle paylaşmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Istanbul, a city rich in many aspects such as art, history and cultural heritage, is also important in terms of access to information and the libraries where this information is kept. It is possible to see the arts performed by our ancestors in many areas such as mosques, tombs, fountains, tombstones and manuscripts that have preserved their existence for centuries. The first places that come to mind for the preservation of manuscripts are libraries. The Istanbul University Rare Works Library, which is the work of Architect Kemaleddin, has many manuscripts. The building, which was built for the purpose of training kadis, was converted into a library after various events and started to operate. The Dîvân-ı Muhibbî copy, which is the subject of the study, is also in the Rare Works Library of Istanbul University. The researched work was examined in terms of ornaments. The study consists of two main parts. In the introduction, information is given about the illumination, the historical development process of illumination, the fields in which it is applied and the art of calligraphy. In the first chapter, the sultanate period of Suleiman the Magnificent, who has the pen name Muhibbî, his artistic life, the importance he gave to art and poetry, the sazyolu style identified with the life and name of Nakkaş Şahkulu, the Karamemi style, a student of Şahkulu, and the stylized flowers he used in the copy that was the subject of the study. examined. In the second part, certain pages in the copy were drawn and explained in detail. The aim of the study is to announce the existence of such a rare work to those who are interested in art, to share with everyone the splendor of the flowers, which are inspired by nature when examined in detail, that there are very elegant nuances when examined in detail.