Dokuz eylül Üniversitesi hastanesi acil servisine 2019-2022 yılları arasında hastane dışı, non travmatik kardiyak arrest vakalarının sonlanımı
''the outcome of out-of-hospital, non-traumatic cardiac arrest: the study of Dokuz Eylul University Hospital emergency department between 2019-2022''
- Tez No: 837150
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT YANTURALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, İlk ve Acil Yardım, Emergency Medicine, Emergency and First Aid
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş: Tüm dünyada ve ülkemizde kardiyak arrest vakalarında binlerce insan etkili ve başarılı KPR uygulamaları ile yeniden hayata dönmektedir. Bu bize KPR uygulamalarının geliştirilmesi için harcanan çabanın ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Ülkemizde şimdiye kadar kardiyak arrest vakalarında sağ kalımı ortaya koyan çalışmaların az olması sebebiyle ve hastanemizde kardiyak arrest vakalarında sağ kalım oranını tespit etmek, geçmiş yıllarda bu konuyla ilgili hastanemizde yapılmış olan çalışmayla güncel durumumuzu kıyaslamak amacıyla bu çalışmayı yapmış bulunmaktayız. Metod: Çalışmada Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Acil Servisi'ne 01.01.2019-01.06.2022 tarihleri arasında acil servise getirilen kardiyopulmoner arrest (KPA) vakalarının demografik özellikleri, başvuru şekilleri, yapılan kardiyopulmoner resüsitasyonun özellikleri ve vakaların sonlanımı retropesktif olarak incelendi. Hastane içi arrest olan, travmatik arrest olan,18 yaş altında olan ve dosyasına ulaşılamayan hastalar çalışmadan dışlandı. Bulgular: 1 Ocak 2019 ile 1 Haziran 2022 tarihleri arasında DEÜH acil servisine başvuran 347.728 hastadan hastane dışı non travmatik kardiyopulmoner arrest olduğu belirlenen 480'i çalışmaya dahil edildi. Hastaların 287 (%59,8)' si erkek, 193'ü (%40,2) kadın ve yaş ortalaması 69.9 ± 14.9 (aralık: 19-102), yaş ortancası 72 (IQR: 60-81) idi. 30 günde ölen 431 hastanın yaş ortalaması (71.1±14.8), yaşayan 49 hastanın yaş ortalamasından (59.4±12.08) istatiksel anlamlı olarak daha yüksek saptandı (p: < 0.001). Hastalara uygulanan CPR süresinin ortalaması 17,3±13,5 dakika (aralık:0-84) idi. 30. günde ölmüş olan 431 hastaya uygulanan CPR süresinin ortalaması (18.5±13.4), yaşayan 49 hastaya uygulanan CPR süresinden (6.35±8.3) istatiksel anlamlı olarak daha uzun idi (p: < 0.001). Kardiyak nedenlerle arrest olan hastaların 30 günlük sağkalımları kardiyak dışı nedenlerle arrest olanlara göre istatistiksel anlamlı olarak daha yüksekti (sırasıyla χ2= 69.900, p < 0,001 ve χ2= 41.966 ve p < 0,001) ve modifiye rankin skoru 0 olan hasta oranı %64,3 'tü. Geliş ritmi VT/VF olanların 30 günlük sağkalımları diğer ritimlere göre istatistiksel anlamlı olarak daha yüksekti (sırasıyla p < 0.001 ve p < 0.001) ve Modifiye rankin skoru 3'ün altında olanların oranı %72 idi. Hastaların 24 saatlik sonlanımına baktığımızda 377 (%78,5) hasta exitus iken 103 (%21,5) hasta yaşıyor saptandı. Hastaların 30 günlük sonlanımında 431 (%89,8) hasta exitus iken 49 (%10,2) hasta yaşıyor saptandı. Sonuç: Kardiyak nedenlerle arrest olan hastaların 30 günlük sağkalımları kardiyak dışı nedenlerle arrest olanlara göre istatistiksel anlamlı olarak daha yüksek ve nörolojik sonlanımları daha iyiydi. Geliş ritmi VT/VF olanların 30 günlük sağkalımları diğer ritimlere göre istatistiksel anlamlı olarak daha yüksek ve nörolojik sonlanımları daha iyiydi. Yaptığımız çalışma ile acil servisimize gelen nontravmatik kardiyak arrestlerin 24 saatlik sağkalım oranı %21,5 ve 30 günlük sağkalım oranı %10,2 bulunmuştur. 30 günlük sağkalım oranı hastanemiz acil servisinde 12 yıl önce yapılmış olan çalışmaya göre belirgin olarak artmıştı.
Özet (Çeviri)
Introductıon: Thousands of people in cardiac arrest cases all over the world and in our country are resuscitated with effective and successful CPR applications. This shows us how important the effort to improve CPR practices is. Since there are few studies on survival in cardiac arrest cases in our country so far, we conducted this study to determine the survival rate in cardiac arrest cases in our hospital and to compare our current situation with the study conducted in our hospital on this subject in the past years. Methods: In this study, demographic characteristics, admission patterns, characteristics of cardiopulmonary resuscitation and outcome of cardiopulmonary arrest (CPA) cases admitted to the Emergency Department of Dokuz Eylul University Hospital between 01.01.2019-01.06.2022 were retrospectively analyzed. Patients with in-hospital arrest, traumatic arrest, patients under 18 years of age and patients whose files could not be accessed were excluded from the study. Fındıngs: Between January 1, 2019 and June 1, 2022, 480 out of 347,728 patients admitted to the emergency department of DEUH with out-of-hospital non-traumatic cardiopulmonary arrest were included in the study. Of the patients, 287 (59.8%) were male and 193 (40.2%) were female with a mean age of 69.9 ± 14.9 years (range: 19-102) and a median age of 72 years (IQR: 60-81). The mean age of 431 patients who died at 30 days (71.1±14.8) was statistically significantly higher than the mean age of 49 living patients (59.4±12.08) (p: < 0.001). The mean duration of CPR was 17.3±13.5 minutes (range: 0-84). The mean duration of CPR in 431 patients who died on day 30 (18.5±13.4) was statistically significantly longer than the mean duration of CPR in 49 living patients (6.35±8.3) (p: