CHP ve DP'nin Balkanlar politikasının basındaki yeri ve seçimlere etkisi (1946-1950)
The place of the CHP and DP's Balkans policy in the press and its impact on elections (1946-1950)
  1. Tez No: 837161
  2. Yazar: ERAY ALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KAMİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Balkan Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balkan Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Günümüzde siyasal iletişim siyasal partilerin hedeflerine ulaşmalarında önemli bir unsur haline gelmiştir. Siyasal partilerin plan ve programlarını halka anlatabilmeleri, bu suretle oy potansiyellerini arttırmaları ve iktidara gelmeleri olanaklıdır. Tez çalışmamızın ana temelini oluşturan siyasal iletişim, 1946 ile 1950 seçimleri için uygulanmıştır. Bu kapsamda dönemin siyasal aktörleri olan CHP ve DP'nin siyasal iletişim tekniklerini kullanma yönünden başarısının irdelenmesi amaçlanmıştır. Basın ve siyasal erk arasındaki ilişkinin niteliği, bu kapsamda yapılan siyasal iletişim çalışmalarının seçim sonuçlarına olan etkisi, siyasal iletişimin siyasal partiler ve seçmenler gözündeki değeri, Türk siyasal hayatının demokrasiye geçiş sürecinde (1946-1950) siyasal iletişimin önemi değerlendirilmiştir. Balkanlar özelinde dış politika tercihlerinin iç politikaya etkilerine de basın üzerinden değinilmiştir. CHP ve DP'nin Balkanlar politikasının basında tuttuğu yer ve bunun 1946 ve 1950 genel seçimlerine olan etkisi analiz edilmiştir. Dönemin ruhunu anlamak adına bugün dahi etkili bir şekilde siyasal iletişim aracı olarak kullanılan gazetelerden 1946 ve 1950 yılı Ulus ve Vatan gazeteleri incelemiştir. Yapılan araştırmalar sonucunda ortaya koyulan varsayım ile araştırma sonucunda elde ettiğimiz veriler karşılaştırılmış, öne sürülen varsayımın doğruluğu sınanmıştır. Çalışma kapsamında içerik analizi yöntemi kullanılmış ve gündem belirleme yaklaşımı perspektifinden genel bir sonuca varmak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, political communication has become an important element in achieving the goals of political parties. It is possible for political parties to be able to tell their plans and programs to the public, thus increasing their voting potential and coming to power. Political communication, which forms the main basis of our thesis, was applied for the 1946 and 1950 elections. In this context, it is aimed to examine the success of the CHP and the DP, which were political actors of the period, in terms of using political communication techniques. The nature of the relationship between the press and the political power, the impact of political communication studies conducted in this context on the election results, the value of political communication in the eyes of political parties and voters, the importance of political communication in the transition of Turkish political life to democracy (1946-1950) were evaluated. The effects of foreign policy preferences on domestic policy in the Balkans have also been mentioned through the press. The place of the CHP and DP's Balkans policy in the press and its impact on the 1946 and 1950 general elections have been analyzed. In order to understand the spirit of the period, he examined the Ulus and Vatan newspapers of 1946 and 1950, one of the newspapers that are used effectively as a means of political communication even today. The assumption made as a result of the research were compared with the data we obtained as a result of the research, and the accuracy of the assumption put forward was tested. Content analysis method was used within the scope of the study and it was aimed to reach a general conclusion from the perspective of agenda setting approach.