Çocuklarda sekiz hafta süre ile uygulanan el paleti ve terabantçalışmalarının yüzme performansına etkisi
The effects of eight-week usage of hand pallet and thera-band on the childrens swimmers' performance
- Tez No: 837167
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜRMÜZ KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÇOCUKLARDA SEKİZ HAFTA SÜRE İLE UYGULANAN EL PALETİ VE TERABANTÇALIŞMALARININ YÜZME PERFORMANSINA ETKİSİ Sıla Atalayın Erciyes Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, Temmuz 2019 Danışman: Prof. Dr. Hürmüz KOÇ ÖZET Bu çalışmada, su içinde yapılan el paleti ile su dışında yapılan terabant antrenmanlarının yüzücü çocuklarda seçilmiş fiziksel, fizyolojik, biomotorik ve yüzme performansı üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Çalışmaya katılan gönüllülerin yaşı kimlik bilgisi esas alınarak belirlenmiştir. Katılımcılar random metodu ile deney ve kontrol grubu olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Deney grubundaki 19 çocuk yüzme çalışmalarına ek olarak el paleti kullanarak, diğer 19 çocuk ise karada terabant kullanarak haftada üç gün olmak üzere sekiz hafta süre ile antrenman programına katılmışlardır. El paleti kullanan katılımcılar, kulvar uzunluğu 25 metre olan yüzme havuzda 8x25m, 4x100m 4x200m, 4x100 ve 4x25m yüzme çalışması yaptılar. Terabant kullanan katılımcılar, sarı renkteki direnç bantı ile 12 tekrar, 3 set üzerinden kara çalışması antrenmanlarına, kontrol grubundaki çocuklar ise sadece yüzme antrenmanına katılmışlardır. Katılımcılardan boy uzunluğu, vücut ağırlığı, çevre - çap ve uzunluk ölçümü, solunum fonksiyonları, kuvvet, esneklik ve yüzme dereceleri ölçümleri alınmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22.0 istatistik paket programda değerlendirildi. Ölçüm sonuçları, ortalama ve standart sapma olarak verilmiştir. Antrenman öncesi ve sonrası ölçümlerin karşılaştırılmasında bağımlı gruplarda t testi ve gruplar arası farkın belirlenmesinde ise tek yönlü ANOVA kullanılmıştır. uygulandı.
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF EIGHT-WEEK USAGE OF HAND PALLET AND THERA-BAND ON THE CHILDRENS SWIMMERS' PERFORMANCE Sıla Atalayın Erciyes University, Graduate School of Health Sciences Department of Physical Education and Sport M.Sc. Thesis, July 2019 Supervisor: Prof. Dr. Hürmüz KOÇ ABSTRACT In this study, the effects of hand pallet and thera-band trainings on physical, physiological, biometric and the performance of children swimmers was investigated. The children who accepted to participate in this study were signed“Informed Consent Form”. The age of children participated in this sudy was determinded according to their Identity cards. The children were divided randomly into two groups as experimental and control group. The children in the experimental group were dividen into two sub-groups; 19 children were trained by hand pallet in water, the other 19 were trained by thera-band outside the water. The children in the experimental group joined a practice programe consisting of three days per week for eight weeks. The children who used hand pallet made 8x25m, 4x100m 4x200m, 4x100 and 4x25m training in a 25m swimlane pool. Those who used Thera-Band attended 3 sets of 12 reps with yellow coloured resistance band on land. However, the children in the control group attended only to the swimming trainings. Height, weight, diameter, length, respiratory functions, strenght, flexibility and the swimming records of the participants were measured. The data obtained was evaluated by SPSS 22.0 statistical package programme. The results of the measurments were given as mean and standard deviation. T-test was applied to compare the measurements before and after the training sessions in the dependent groups and one-way ANOVA was applied to determine the differences between the groups.