Anti-sitrullinlenmiş protein antikorları için elektrokimyasal biyosensör geliştirilmesi ve uygulaması
Development and application of electrochemical biosensor for anti-citrullinated protein antibodies
  1. Tez No: 837173
  2. Yazar: ECEM UZMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL SEZGİNTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Romatoid Artrit (RA) eklem hasarına sebep olan kronik bir otoimmün inflamatuar hastalıktır. Son zamanlarda Anti-sitrullinlenmiş protein antikorları (ACPA), RA teşhisi için yüksek özgüllükleri sebebiyle biyobelirteç olarak kabul edilmiştir. Bu tez kapsamında ACPA ailesinden olan RA patofizyolojisinde otoantikor olan tanımlanan mutasyona uğramış sitruline vimentin (Anti-MCV) antikorları tayini için immünosensör geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla hassas, pratik ve kullanım kolaylığı sebebiyle indiyum kalay oksit kaplı polietilen tereftalat (ITO-PET) elektrot üzerine 3-APTES silan ajanı kendiliğinden oluşan tek tabaka (SAM) için kullanılmıştır. İmmobilizasyon, optimizasyon ve karakterizasyon aşamalarında elektrokimyasal empedans spektroskopisi (EIS) ve döngüsel voltametri (CV) ölçüm teknikleri kullanılmıştır. İmmunosensörün güvenilirliği için gerçek ticari serum örneklerinde deneme yapılmıştır. Çalışma sonucunda tekrar üretilebilir, spesifik ve hassas bir immünosensör elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Rheumatoid Arthritis (RA) is a chronic autoimmune inflammatory disease that causes joint damage. Recently, Anti-citrullinated protein antibodies (ACPA) have been accepted as biomarkers for the diagnosis of RA due to their high specificity. In this thesis, it is aimed to develop an immunosensor for the detection of mutated citrulline vimentin antibodies (Anti-MCV), which are autoantibodies in the pathophysiology of RA from the ACPA family. For this purpose, (3-Aminopropil) trietoksisilan (3-APTES) silane agent was used to form a self-assembled monolayer (SAM) on the indium tin oxide coated polyethylene terephthalate (ITO-PET) electrode due to its sensitivity, practicality and ease of use. Electrochemical impedance spectroscopy (EIS) and cyclic voltammetry (CV) measurement techniques were used in the immobilization, optimization and characterization stages and real commercial serum samples were tested for the reliability of the immunosensor. As a result of the study, a reproducible, specific and sensitive immunosensor was obtained.