Kentsel kamusal mekân tasarımında katılımcı yaklaşımlar; Bakırköy Cumhuriyet (Özgürlük) Meydanı kentsel tasarım yarışması üzerine bir inceleme
Participant approaches in urban public space design; a review on Bakirkoy Republic (Freedom) Square urban urban assim competition
  1. Tez No: 837182
  2. Yazar: HAKAN KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Kentsel kamusal hayatımızın en önemli mekânları olan meydanlar, geçmişten günümüze sosyal, ekonomik ve kültürel yaşamın hafızasıdır. İnsanların toplanma, buluşma, yeri geldiğinde önemli konuşmaların yapıldığı halka sesleniş yerleridir. İnsanlar sürekli akış içinde olduğu, bir yerden bir yere ulaşmak için bile kullandığı en önemli rotalardır. Bir hafıza mekânı olan meydanların zaman içinde eskime ve çağdaş gereksinimlere yanıt verebilmesi amacıyla yenilenebilmesi gibi durumlar söz konusu olabilir. Gelişen ve değişen çağda meydanların insanlara ayak uydurabilmesi ve bölgele de ki hareketliliğin devam edebilmesi için değişmeli ve yenilenmelidir. Bu bağlamda meydanların nasıl bir yaklaşımla yenilenebileceği sorusu önemli bir tasarım problemi oluşturmaktadır. Bu nedenle katılımcı yaklaşım ile insanların fikirlerini alarak adım atmak önemlidir. Söz konusu hafıza mekânların mimari karakterlerini sürdürebilmek amacıyla farklı düzeylerde gelişen katılımcı tasarım yaklaşımlarına yönlendiği görülmektedir. Çünkü katılımcı yaklaşım bir hafıza mekânı olarak meydanların varlığını nasıl şekillenebileceğine ilişkin tasarım kararlarını kullanıcı ile birlikte geliştirmektedir. Katılımcı tasarım meydanların başrolü olan insanların da içinde bulundukları değişime yön vermeleri için önemli bir yaklaşımdır. İşte bu tez kapsamında Bakırköy Cumhuriyet Meydanı Kentsel Tasarım Yarışması bu bağlamda süreç ve sonuçları itibarı ile katılım olgusunun ne düzeyde gerçekleştiğini irdelenerek tez kapsamında yansıtılacaktır.
Özet (Çeviri)
Urban squares, which are the most important spaces of our urban public life, have been the memory of social, economic, and cultural life from the past to the present. They are places where people gather, meet, and sometimes address the public with important speeches. They are also the most important routes that people use even to get from one place to another, as they are constantly in flow. In order for squares, which are memory spaces, to be able to respond to contemporary needs and not become outdated over time, they may need to be renewed. In the evolving and changing era, squares should change and renew in order to adapt to people and to continue the mobility in the region. In this context, the question of how squares can be renewed is an important design problem. Therefore, taking steps by obtaining people's ideas through a participatory approach is important. It is observed that different levels of participatory design approaches are directed in order to maintain the architectural characters of these memory spaces. Because the participatory approach develops design decisions regarding how squares, as memory spaces, can take shape together with the users. Participatory design is an important approach for people, who are also the main actors of the squares, to influence the change they are in. In this thesis, the Bakırköy Republic Square Urban Design Competition will be examined in terms of the level of participation in terms of its process and results within the scope of the thesis.