Structural, optical and antibacterial properties of WS2 doped ZnO nanoparticles
- Tez No: 837185
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BENGÜ ÖZUĞUR UYSAL, DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEBNEM EŞSİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Biotechnology, Microbiology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoinformatik ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Yapısal ve optik özelliklerinin yanı sıra antibakteriyel özellikleri ile tanınan ZnO nanoparçacıkları, çeşitli alanlarda yaygın olarak uygulanmaktadır. Metaller veya metal oksitler gibi farklı malzemelerin ZnO'ya katkılanmasının özelliklerini iyileştirdiği bilinmektedir. Burada %5, %15 ve %25 oranlarında WS2 katkılı ZnO'dan oluşan nanofilmler sentezlenmekte ve özellikleri araştırılmaktadır. Moleküler yerleştirme analizleri ile desteklenen, farklı oranlarda WS2 ilave edildikten sonra bakterisidal özelliklerin arttırılması vurgulanmaktadır ve ilgili proteinlerin hedeflenmesi yoluyla bakteriyel hayatta kalmada çok önemli bir rol oynayan kalıntıların inhibe edici etkileşimi tarafından desteklenmektedir.
Özet (Çeviri)
ZnO nanoparticles, well-known for their structural and optical features, as well as their antibacterial properties are widely applied in diverse fields. The doping of different materials to ZnO, such as metals or metal oxides, are known to ameliorate its properties. Here, nanofilms composed of ZnO doped with WS2 at 5%, 15% and 25% ratios are synthetized and their properties are investigated. Supported by molecular docking analyses, the enhancement of the bactericidal properties after addition of WS2 at different ratios is highlighted and assisted by the inhibitory interaction of residues playing a crucial role in the bacterial survival through the targeting of the proteins of interest.