Antigenic peptide discovery and multi epitope vaccine design of Trichomonas vaginalis pathogen using in silico bioinformatics
Siliko biyoinformatikte kullanılan Trıchomonas vagınalıs patojeninin antijenik peptit keşfi ve çoklu epıtop aşısı tasarımı
- Tez No: 837273
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EFE KÖSEOĞLU, PROF. DR. ELİF SİBEL ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Trichomoniasis, dünya çapında en yaygın viral olmayan cinsel yolla bulaşan enfeksiyon (STI), trikomonas vaginalis protozoanın neden olduğu, bu hastalıklar için onaylanmış ve etkili ilaca karşı farklı bir direnç mekanizması geliştirdi. Bu nedenle, insanı bu patojene karşı önleyebilecek ve aşılayabilecek potansiyel bir aşı geliştirmek için saat gerekir. Biyoinformatik ve immünoinformatik yaklaşımları kullanarak, aşı tasarımını oluşturmak için farklı B hücresi ve T hücresi epitoplarının tahmin edildiği, en antijenik, alerjik olmayan ve toksik olmayan epitopları seçmek için epitopların tüm fiziko-kimyasal parametreleri analiz edildi, Epitoplara ek olarak, bağışıklığı arttırmak için adjuvan ve aşı adayını oluşturmak için EAAAK, AAY ve GPGPG gibi bağlayıcılar birleştirildi Silico'da umut verici sonuçlar gösteren gelişmiş aşı yapısı ve in vitro ve in vivo test edilecekse iyi sonuçlar gösterecektir.
Özet (Çeviri)
Trichomoniasis is the most common non-viral sexually transmitted infection (STI) worldwide, caused by trichomonas vaginalis protozoan, this latter, developed a different resistance mechanisms against the only approved and effective drug for this diseases. Therefore, it is need of the hour to develop a potential vaccine that can prevent and immunize the human being against this pathogen. Using bioinformatics and immunoinformatics approaches, different B cell and T cell epitopes were predicted to construct the vaccine design, all the physico-chemical parameters of the epitopes were analysed in order to select the most antigenic, non allergenic and non toxic epitopes, In addition to the epitopes, adjuvant in order to increase the immunity and linkers such as EAAAK, AAY and GPGPG were combined to construct the vaccine candidate The developed vaccine construct showing promising results in-silico and it will also show good results if it would be tested in-vitro and in-vivo.