Plazma Corin ve Laktat Dehidrojenaz seviyelerinin preeklampsi tanılı hastalarda değerinin araştırılması ve doğum öngörüsündeki yerinin değerlendirilmesi
Investigation of the value of Serum Corin and Lactate Dehydrogenase levels in patients diagnosed with preeclampsy and evaluation of their in prediction of birth
- Tez No: 837278
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ŞİMŞEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amac: Bu çalışmanın amacı preeklampsi tanılı hastalarda sağlıklı gebelere göre plazma corin ve laktat dehidrojenaz seviyeleri arasında bir fark olup olmadığını incelemek ve serum corin ve laktat dehidrojenaz seviyelerinin doğum öngörüsünde yeri olup olmadığı sorusuna yanıt verebilmektir. Gerec ve Yöntem: Bu tek merkezli prospektif vaka kontrol çalışması T.C. Sağ lık Bilimleri Üniversitesi Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniğinde yapıldı. Çalışmaya 28-40 haftalar arasındaki, hastaneye yatışından itibaren 48 saat içinde doğum yapan 80 preeklampsili ve 80 preeklampsili olmayan gebe dahil edildi. Doğumdan önce alınan maternal kanda serum corin ve laktat dehidrojenaz çalışıldı. Bulgular: Preeklampsi ve kontrol grupları arasında boy, gravida açısından istatistiksel anlamlı fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to examine whether there is a difference between plasma corin and lactate dehydrogenase levels in patients diagnosed with preeclampsia compared to healthy pregnant women and to answer the question of whether serum corin and lactate dehydrogenase levels have a place in the prediction of birth. Materials and Methods: This single-center prospective case-control study in Health Sciences University Bursa Higher Specialization Training and Research Hospital, Department of Obstetrics and Gynecology Clinic. 80 pregnant women with preeclampsia and 80 without preeclampsia who gave birth within 48 hours of hospitalization between 28-40 weeks were included in the study. Serum corin and lactate dehydrogenase were studied in maternal blood taken before birth. Results: No statistically significant difference was detected between the preeclampsia and control groups in terms of height and gravida.