Poli(etilen-alt-maleik anhidrit)-pregabalin ilaç taşıma sisteminin sentezlenmesi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of poly (ethylene-alt-maleic anhydride)-pregabalin drug delivery system
- Tez No: 837277
- Danışmanlar: PROF. DR. DOLUNAY ŞAKAR DAŞDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Günümüzde ilaç endüstrisinde yeni bir ilaç molekülünün üretilmesi maliyetli ve kapsamlı bir süreç gerektirdiğinden, kontrollü salım ve hedefleme yöntemleri ile mevcut ilaç moleküllerinin etkisini güvenilir bir şekilde artırmak için son yıllarda çalışmalar yapılmaktadır. Kontrollü ilaç salım sistemlerinin temel amacı, ilaç etkinliğini artırmak, yan etkileri en aza indirmek ve tedaviden maksimum terapötik etki elde etmektir. Geleneksel ilaçlar hidrofobiktir ve genellikle suda çözünürlüğü düşüktür ve hedeflemeleri zayıf olduğu için günlük dozları yüksektir ve sağlıklı dokular üzerinde ciddi yan etkiler gösterirler. Bununla birlikte, azaltılmış doz, gecikmiş tedavilere ve hatta kemoterapinin kesilmesine yol açacaktır. Ek olarak, hedef dokulardaki düşük ilaç konsantrasyonları terapötik etkinliği tehlikeye atarak daha sık uygulama gerektirir ve potansiyel olarak tatmin edici olmayan tedavi sonuçlarına yol açar. Bu zorlukların üstesinden gelmek için kontrollü ilaç dağıtım sistemleri umut verici bir yaklaşım olarak ortaya çıkmıştır. Etkili bir salınım için bu sistemlerin etkileşimi ve kararlılığı önemli bir yere sahiptir. Zeta potansiyeli, mobilite ve partikül boyutu ve UV-Visible ölçümleri ilaç dağıtım sistemlerinde kullanılan parametrelerdir. Bu çalışmanın temel amacı, (1:1) ve (1:2) oranında sentezlenen poli(etilen-alt-maleik anhidrit)-pregabalin ilaç verme sisteminin katalizörlü ve katalizörsüz ortamı ile stabilitesini ve aktivitesini araştırmaktır. (1:1) ve (1:2) oranında katalizörlü ve katalizörsüz olarak sentezlenen Poli(etilen-alt-maleik anhidrit)-pregabalin kopolimer-ilaç taşıma sisteminin aktivitesini ve stabilitesini araştırmak için, %0,9 İzotonik NaCl, %5 Dekstroz ve PBS yapay vücut sıvılarında zamana karşı partikül boyutu, polidispersite, mobilite ve zeta potansiyeli ölçüldü, bununla birlikte pH çalışmaları biyolojik vücut sıcaklığı 37°C'ta yapıldı . Ayrıca, UV/VIS spektrum ölçümleri alınarak zamana bağlı aktivite ve kararlılık değişimleri incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre (1:1) ve (1:2) oranında katalizörlü ve katalizörsüz olarak sentezlenen Poli(etilen-alt-maleik anhidrit)-pregabalin kopolimer-ilaç taşıma sisteminin kararlı ve aktif olduğu optimum koşullar belirlendi.
Özet (Çeviri)
Since producing a new drug molecule in the pharmaceutical industry today requires a costly and comprehensive process, studies have been carried out in recent years to reliably increase the effect of existing drug molecules with controlled release and targeting methods. The main purpose of controlled drug delivery systems is to improve drug efficacy, minimize side effects, and get maximum therapeutic effect from treatment. Conventional drugs are hydrophobic and usually have a low water solubility. Moreover, due to their poor specificity and targeting, their daily doses are high thus exhibiting serious side effects on healthy tissues. However, reduced dosage will lead to delayed treatments and even to discontinue chemotherapy. In addition, low drug concentrations in target tissues compromise therapeutic efficacy, requiring administration that is more frequent and potentially leading to unsatisfactory treatment outcomes. To overcome these challenges, controlled drug delivery systems have emerged as a promising approach. The interaction and stability of these systems are important for an efficient release. Zeta potential, mobility and particle size and UV-Visible measurements are parameters used in drug delivery systems. The main objective of this study was to investigate the stability and activity of poly(ethylene-alt-maleic anhydride)-pregabalin drug delivery system synthesized in (1:1) and (1:2) ratio with and without catalyst. In order to investigate the activity and stability of the poly(ethylene-alt-maleic anhydride)-pregabalin copolymer-drug delivery system synthesized in (1:1) and (1:2) ratios with and without catalysts, particle size, polydispersity, mobility and zeta potential were measured 37 °C biologically body temperature against time in 0.9% Isotonic NaCl, 5% Dextrose and PBS artificial body fluids, as well as pH studies. In addition, UV/VIS spectra were measured and time-dependent activity and stability changes were investigated. According to the results obtained, the optimum conditions under which the poly(ethylene-alt-maleic anhydride)-pregabalin copolymer-drug delivery system synthesized in (1:1) and (1:2) ratio with and without catalysts are stable and active were determined.