Energy efficiency and energy saving opportunities in hygiene products manufacturing factory: A case study
Hijyen ürünleri üretim fabrikasında enerji verimliliği ve enerji tasarrufu fırsatları: Bir örnek çalışma
- Tez No: 837279
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN HAKAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Enerji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, çalışma için seçilen bir endüstriyel tesisteki enerji verimliliği uygulamaları ve çalışmaları detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bu nedenle bu tezin amacı, üretim işletmelerinde enerji tasarrufu sağlayan ve enerjiyi verimli kullanan uygulamaları göstermektir. Yapılan analizler sonucunda belirlenen yüksek enerji tüketim değerleri ve enerji potansiyeli nedeniyle elektrik konusu esas alınmaktadır. Ve incelediğimiz üretim tesisinde proje sonunda tasarruf ettiğimiz enerji miktarı kWh cinsinden gösterilmiştir. Ayrıca incelediğimiz üretim tesisindeki ISO50001 uygulamaları ve bu uygulamalar hakkında bilgiler açıklanmakta ve bu enerji verimliliği uygulamalarının çalışanlar üzerindeki etkisi gösterilmektedir ve bundan sonraki çalışmalara örnek olması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, energy efficiency applications and studies in an industrial facility selected for the study were examined in detail. For this reason, the aim of this thesis is to show energy-saving and energy-efficient applications in production enterprises. Due to the high energy consumption values and energy potential determined as a result of the analyses made, the subject of electricity is taken as a basis. And the amount of energy we saved at the end of the project in the production facility we examined is shown in kWh. In addition, ISO50001 practices in the production facility we examined and information about these practices are explained and the impact of these energy efficiency practices on employees is shown. And it is intended to be an example for future studies.