Anti-D antibody isolation and identification from fetuses and neonates with hemolytic disease in the erbil city
Erbil şehrinde hemolitik hastalıklı fetüs ve yenidoğanlardanAnti-D antikoru izolasyonu ve tanımlanması
  1. Tez No: 837289
  2. Yazar: ABBAS BAHRAM YOUNUS YOUNUS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK SÜZERGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Rhesus D (Rh⁃D) antijen alloimmünizasyonu hematologlar ve doğum uzmanları için bir endişe odağı olmaktadır. Bu durum perinatal morbidite ve mortaliteye katkıda yol açmaktadır. Çalışmada Erbil ilinde Anti-D antikoru üreten Rh(D) negatif annelere yönelik coğrafi veri profilinin tasarlanması amaçlanmıştır. Çalışmamızda Rh(D) negatif Anne ve Rh(D) pozitif Babalardan 1028 (kan örneği) toplandı. Tüm numunelere (Baba ve Anne) ABO ve RhD tipleme testleri uygulandı, ardından anne numunelerinde Du testi gerçekleştirildi ve anne numunelerine antikor taraması yapıldı. Tüm annelerden alınan kan örnekleri yaş gruplarına göre 20-25: 35 (%7), 26-30: 165 (%32), 31-35: 191 (%37), 36-40: 112 ( %22 ve 40 yaş üstü: 11 (%2) katagorilerine ayrıldı. Rh negatif annelerde en sık görülen kan grubu O grubu (%42,4) olurken, bunu sırasıyla %27,6, %26,7 ve %3,7 ile A, B ve AB grupları izledi. Anti-D pozitif antikor yüzdesi en yüksek % 44 ile 36-40 yaş kategorisinde görülürken, bunu %22 ile hem (26-30) hem de (31-35) yaş kategorisi ve %11 ile 40 yaş üstü kategorisinde izledi. 20-25 yaş kategorisinde ise pozitif vakaya rastlanmadı. ABO uyumsuzluğunun ve diğer alloantikorların neden olduğu hemolitik hastalık, Fetüs ve yenidoğanın hemolitik hastalığının ana nedeni haline gelmektedir. Yeni doğanlar üzerindeki olumsuz etkileri önlemek ve antijen negatif kan teminin acilen gerçekleştirilmesi için bu verileri sağlanması önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Rhesus D (Rh⁃D) antigen alloimmunization has been a focus of concern for hematologists and obstetricians. It contributes to perinatal morbidity and mortality. In this study, it was aimed to design a geographic data profile for mothers who are Rh(D) negative and produced Anti-D antibody at Erbil-city. In our study, we collected 1028 (blood samples) from Mothers who is Rh(D) negative and Fathers who are Rh(D) positive. We performed ABO and RhD typing tests for all samples (Fathers and Mothers), then tested all mother samples for Du test and performed antibody screening for all mothers sample. All the mothers' blood samples have been divided into five different Age category 20-25: 35 (7%), 26-30: 165 (32%), 31-35: 191 (37%), 36-40: 112 (22%), and over 40: 11 (2%), Age groups. The most common blood type among Rh-negative mothers was Group O which was (42.4%), followed by A, B and AB groups which were 27.6%, 26.7% and 3.7%, respectively. The highest percentage of Anti-D positive antibody was in (36-40) age category which was 44%, followed by 22% in both (26-30) and (31-35) and 11% in (over 40) Age category, and there was not any positive case inside (20-25) Age category. Haemolytic illness brought on by ABO incompatibility and other alloantibodies have thus become the main cause of hemolytic disease of the fetus and newborn. It is important to provide this data to prevent negative effects on newborns and to provide antigen-negative blood urgently