Hemen hemen parakontak hemen hemen parakompleks Riemann manifoldlar
Almost paracontact almost paracomplex Riemanian manifolds
  1. Tez No: 837290
  2. Yazar: VİLDAN KORUCU AKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez çalışmasında hemen hemen parakontak hemen hemen parakompleks Riemann manifoldları ve bu manifoldların özel bir sınıfı olan para Sasaki benzeri manifoldlar ele alınmıştır. Bu manifoldların sınıflandırması için (0,3) tipinde temel tensör alanı kullanılmış ve bu tür manifoldlar 11 temel sınıfa ayrılmıştır. 3 boyutlu Lie cebirleri üzerinde hemen hemen parakontak hemen hemen parakompleks Riemann metrik yapısı incelenmiş ve sınıflandırması yapılmıştır. Bundan hareketle 5 boyutlu nilpotent Lie cebirleri üzerinde bu yapı irdelenmiştir ve para Sasaki benzeri, para Einstein benzeri ve para Ricci benzeri soliton olup olmadığı araştırılmıştır. Hemen hemen parakontak hemen hemen parakompleks Riemann metrik manifoldları üzerinde genelleştirilmiş simetrik metrik konneksiyonu ele alınmıştır. 3 boyutlu Lie cebirleri ve 5 boyutlu nilpotent Lie cebirleri üzerinde genelleştirilmiş simetrik metrik konneksiyonu düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, almost paracontact almost paracomplex Riemannian manifolds and para Sasaki like manifolds which is a special class of these manifolds are discussed. For the classification of these manifolds, the fundamental tensor field of type (0,3) is used and these manifolds are divided into 11 basic classes. Almost paracontact almost paracomplex Riemann metric structure on three dimensional Lie algebras was examined and classified. From this point of view, this structure is examined on five dimensional nilpotent Lie algebras and it is investigated whether there are para Sasaki like, para Einstein like and para Ricci like solitons. Generalized symmetric metric connection on almost paracontact almost paracomplex Riemannian metric manifolds is discussed. Generalized symmetric metric connection on three dimensional Lie algebras and five dimensional nilpotent Lie algebras is considered.