Acil servise başvuran akut kolesistit şüphesi olan hastalarda tokyo 2018 akut kolesistit kılavuzu kriterlerinin tanısal ve prognostik etkinliğinin araştırılması
Investigation of the diagnostic and prognostic effectiveness of tokyo 2018 acute cholecystitis guideline criteria in patients with suspicious acute cholecystitis presenting to the emergency department
  1. Tez No: 837308
  2. Yazar: OKTAY ÇINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET OĞUZHAN AY, UZMAN ZÜLFİ ENGİNDENİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Akut kolesistit acil cerrahi gerektiren ve acil servis başvuru sayısı yüksek bir hastalıktır. Şiddetli akut kolesistitin acil serviste erken tanınması mortalite ve morbidite açısından önemlidir. Çalışmamız acil servisimize başvuran akut kolesistit şüphesi olan hastalarda Tokyo 2018 akut kolesistit kılavuzu kriterlerinin tanısal ve prognostik etkinliğinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'ne 01.07.2021 ile 01.01.2023 tarihleri arasında ayaktan başvuran veya 112 ambulansı ile getirilen, Tokyo 18 Kriterlerine göre akut kolesistit tanısı alan 308 hasta dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, başvuru şikayetleri, yaşamsal bulguları, acil servis sonlanımları, yatış süreleri, kullanılan görüntüleme yöntemi, 30 günlük mortaliteleri ve kan parametreleri kayıt altına alındı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Acute cholecystitis is a condition that requires emergency surgery and is associated with a high number of admissions to the emergency department. Early recognition of severe acute cholecystitis in the emergency department is crucial for reducing mortality and morbidity. Our study aimed to investigate the diagnostic and prognostic effectiveness of the Tokyo 2018 acute cholecystitis guidelines criteria in patients with suspected acute cholecystitis presenting to our emergency department. Materials and Methods: A total of 308 patients diagnosed with acute cholecystitis according to the Tokyo 18 Criteria, who presented to the Bursa High Specialization Training and Research Hospital Emergency Department between July 1, 2021, and January 1, 2023, were included. The demographic characteristics of the patients, presenting complaints, vital signs, outcomes in the emergency department, length of hospital stay, imaging methods used, 30-day mortalities, and blood parameters were recorded. Statistical analysis was conducted using IBM SPSS Statistics for Windows, Version 20.0 (Armonk, NY: IBM Corp), and a p-value of