Rekabet stratejisi aracı olarak dış kaynak kullanımı: Hizmet sektöründe dış kaynak kullanımı uygulamalarının değerlendirilmesine yönelik bir araştırma
Outsourcing as a competitive strategy tool: A study on the evaluation of outsourcing practices in the service sector
  1. Tez No: 837307
  2. Yazar: OĞUZHAN ÇELİKSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALTUĞ ÇAĞATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Hızlı küreselleşme ve değişen pazar dinamikleri ile karakterize edilen bir çağda, kuruluşlar sürekli olarak rekabet güçlerini artıracak stratejiler aramaktadır. Dış kaynak kullanımı bu arayışta önemli bir araç olarak ortaya çıkmıştır ve firmaların dış uzmanlık ve kaynaklardan yararlanırken temel yetkinliklerine odaklanmalarını sağlamaktadır. Bu çalışma, özellikle hizmet sektörüne odaklanarak, rekabetçi bir strateji aracı olarak dış kaynak kullanımı alanını incelemektedir. Bu çalışmanın birincil amacı dış kaynağa yönelmenin rekabet edebilirlik üzerine etkisine yönelik görüşler, dış kaynağa yönelmede karşılaşılacak olası risklere yönelik görüşler, dış kaynağa yönelme nedenlerine ilişkin görüşler ve dış kaynaktan yararlanmada aday seçimine ilişkin değerlendirme alanlarının anlamlı farklılık gösterdiği görülmüştür. Çalışmanın bir diğer amacı ise rekabet stratejisi aracı olarak dış kaynak kullanımının temel yönlerini gözden geçirmek, dış kaynak kullanım türlerini sıralamak, stratejik dış kaynak kullanım planı hazırlamak, dış kaynak kullanım sürecini belirtmek, işletmelerin dış kaynak kullanımının sağladığı avantaj ve dezavantajların altını çizmek ve dış kaynak kullanımı stratejisinin başarı veya başarısızlığını ortaya koymaktır. Bu amaç bağlamında araştırmada, problem durumu hakkında daha kapsamlı bulgular elde edilebilmesi, çalışmanın çeşitli yönlerinin araştırılması ve araştırmacının daha açık bir bakış açısına sahip olabilmesi için nicel araştırma yönteminin kullanılmıştır. Araştırmanın deseni olarak ise tarama deseni kullanılmıştır. Tokat ilinde konutlarda dış kaynak hizmeti alan 499 kişi araştırma grubunu oluşturmaktadır. Bu çalışmada, dış kaynak kullanımına ilişkin tüm değerlendirme alanlarının anlamlı farklılık gösterdiği görülmüştür. Dış kaynak kullanımına ilişkin değerlendirmelerin gelir düzeyine göre ise anlamlı farklılık olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In an era characterized by rapid globalization and changing market dynamics, organizations are constantly seeking strategies to enhance their competitiveness. Outsourcing has emerged as an important tool in this quest, allowing firms to focus on their core competencies while leveraging external expertise and resources. This study examines outsourcing as a competitive strategy tool, with a particular focus on the service sector. The primary objective of this study is to examine outsourcing as a competitive strategy tool with a particular focus on the service sector. The primary objective of this study is to examine outsourcing as a competitive strategy tool with a particular focus on the service sector, where there is a significant difference in opinions on the impact of outsourcing on competitiveness, opinions on the potential risks of outsourcing, opinions on the reasons for outsourcing, and evaluations on the selection of candidates for outsourcing. Another aim of the study is to review the basic aspects of outsourcing as a competitive strategy tool, to list the types of outsourcing, to prepare a strategic outsourcing plan, to specify the outsourcing process, to underline the advantages and disadvantages of outsourcing and to reveal the success or failure of the outsourcing strategy. In the context of this purpose, quantitative research method was used in the research in order to obtain more comprehensive findings about the problem situation, to investigate various aspects of the study and to enable the researcher to have a clearer perspective. Survey design was used as the research design. The research group consists of 499 people who receive outsourcing services in residences in Tokat province. In this study, it was seen that all evaluation areas related to outsourcing showed significant differences. It was determined that there was no significant difference in evaluations of outsourcing according to income level.