Güneş enerjisi sistemlerinde panel takibi için veri toplama sistemi (VTS) tasarımı ve geliştirilmesi
Data acquisition system (DAS) design and development for panel monitoring in solar energy systems
- Tez No: 837312
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL ERSOY, DR. ÖĞR. ÜYESİ KORAY GÜRKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Günümüzde güneş enerjisi sistemleri birçok avantajları nedeniyle hızla artan ve yayılan miktarda kullanılmaktadır. Güneş enerjisi enerji santralleri ve yeşil binalar gibi sabit yerlerle kullanıma başlamasıyla birlikte, gelişen teknolojik gelişmeler ile elektrikli araçlar, robotlar, deniz ulaşım araçları ve hava araçları gibi birçok alana hızla yayılmıştır. Veri toplama sistemleri, güneş enerjisi sistemlerinin enerji üretim performansını ve verimliliğini izlemek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, hızla genişleyen yeşil binaların tüm dış cephelerine monte edilen binlerce PV panel ve PV panel ile hızla artan güneş enerjisi sistemlerini karakterize etmek ve arızalı PV panelin anında arıza giderilmesini sağlamaktır. Bu sistem ile tüm panellerin ayrı ayrı akım-gerilim-güç çıkış parametreleri ve karakterizasyon eğrileri otomatik olarak elde edilebilmekte ve aynı zamanda tüm ortam koşulları (radyasyon, UV, sıcaklık, rüzgâr hızı ve yönü, basınç, nem, yağmur, PV modüllerini etkileyen toz ve PV panel sıcaklığı) aynı anda kaydedilebilmektedir. Bu çalışmada her bir eleman için verilerin eş zamanlı ve istenilen zaman aralıkları ile toplanabilmesi için elemana yönelik yazılımlar hazırlanmıştır. Böylece tüm çevresel parametrelerin aynı anda kaydedildiği çoklu panellerin kullanıcı dostu ücretsiz bir yazılımla kablolu ve kablosuz olarak izlenmesi/kaydedilmesi mümkün hale getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, solar energy systems are used in rapidly increasing and spreading amounts due to their many advantages. While solar energy started to be used in fixed places such as power plants and green buildings, it has rapidly spread to many areas such as electric vehicles, robots, marine transportation vehicles and aircraft with the developing technological developments. Data acquisition systems are widely used to monitor the energy production performance and efficiency of solar energy systems. The main purpose of this study is to characterize the rapidly increasing solar energy systems with thousands of PV panels and PV panels installed on all exterior facades of rapidly expanding green buildings and to provide immediate troubleshooting of the faulty PV panel. With this system, individual current-voltage-power output parameters and characterization curves of all panels can be obtained automatically, and at the same time, all environmental conditions (radiation, UV, temperature, wind speed and direction, pressure, humidity, rain, dust affecting PV modules and PV panel temperature) can be recorded simultaneously. In this study, software for each element was prepared to collect data simultaneously and at desired time intervals. Thus, wired and wireless monitoring/recording of multiple panels, where all environmental parameters are recorded simultaneously, has become possible with a user-friendly free software.