Fotovoltaik sistemlerin elektrik enerjisi üretim modeli
Electrical energy generation model of photovoltaic systems
  1. Tez No: 430782
  2. Yazar: HATİCE OKUMUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH MEHMET NUROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Her geçen gün artan gelişmişlik seviyesi enerji ihtiyacındaki artışı da beraberinde getirmektedir. Bu ihtiyacı karşılamak için kömür ve doğalgaz gibi sınırlı kaynaklar yerine sürekli yenilenebilen enerji kaynakları kullanılmaya başlanmıştır. Yenilenebilir enerji kaynaklarından olan güneş enerjisi; kolay elde edilebilir olması, üetim maliyetinin düşük olması ve geniş uygulama alanına sahip olması sebebiyle çokça tercih edilmektedir. Güneş enerji sistemlerinin çalışmasını anlamak bu enerjinin daha verimli bir şekilde kullanılmasını sağlamak açısından büyük önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasında fotovoltaik sistemler için MATLAB/Simulink ortamında modelleme yapılmış olup simülasyonlar ışınım ve sıcaklık etkenleri göz önüne alınarak gerçekleştirilmiştir. Bu model, maksimum güç takibi sistemi, batarya sistemi, DA-DA artıran, DA-DA azaltan çevirici ve fotovoltaik panelden oluşmaktadır. Piyasadaki mevcut panellerin parametreleri kullanılarak elde edilen sonuçların bu panellerin veri sayfalarında belirtilen sonuçlarla karşılaştırılması yapılmış ve fotovoltaik panel modelinin doğruluğunun yüksek olduğu belirlenmiştir. Fotovoltaik panel ve yükten oluşan kurulu düzenekten gerçek-zamanlı ölçümler alınmış ve elde edilen sonuçların simülasyon sonuçları ile uyumluluk gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
As the development level increases day by day it brings the rise in the energy requirement with it. To satisfy the need of this energy, instead of limited sources such as coal and gas, renewable energy sources have come into use. Being one of the renewable energy sources, solar energy is mostly prefered due to its extensive practice field, ability to gain without using much effort and money. Understanding solar energy systems have big importances in using these sytems with efficiency. In this thesis, a modulation for photovoltaic systems is done in MATLAB/Simulink environment. The simulations are performed by considering the irradiation and temperature effects. The modulation consists of; a maximum power point tracker, battery system, DC-DC boost converter, DC-DC buck converter and photovoltaic panel. The parameters of the panels in markets are used in the simulation and the obtained results are compared with the datasheet results. The comparison results have shown high efficiency. Real time measurements are taken from the installed setup and it is seen that the results are compatible with the simulation results.