Mesire yerlerinin işletilmesinin hukuki açıdan incelenmesi İstanbul örneği
Legal analysis for operation of recreation areas: The case of istanbul
  1. Tez No: 837313
  2. Yazar: MİRAY OFLUOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİMET VELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Law, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre ve Orman Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Mevzuattaki bir diğer ismi orman içi dinlenme yeri olan mesire yerleri hızla artan nüfusla ve kentleşme ile birlikte giderek önemli hale gelmektedir. Özellikle İstanbul gibi metropollerde yaşayan nüfusun kent yakınlarında bulunan yeşil alanlarda vakit geçirme motivasyonları her geçen gün artmaktadır. Bu çalışmada mesire yerlerinin orman alanları içerisinden ayrılmasının ,projelendirilmesinin ve işlettirilmesinin hukuki süreci detaylı olarak incelenmiş olup sorun ve aksaklıkların ortaya konulması amaçlanmıştır. Tez çalışmasının giriş bölümünde mesire yerleri ile ilgili genel bilgiler verilmiş olup sonrasında güncel mevzuattaki yeri incelenmiştir. İstanbul özelinde mesire yerlerinin sayısı , tip dağılımı ve lokasyonları ile ilgili bilgiler paylaşıldıktan sonra mesire yerlerinin ayrılması , projelendirilmesi ve işlettirilmesi aşamaları hukuki açıdan incelenmiştir. Bulgular bölümünde mesire yeri işletmecilerine ve mesire yerlerinin projelendirilmesinde çalışan mühendislere hazırlanmış olan anket sonuçları ortaya konmuş bunun ardından tartışma ve sonuç bölümünde tüm bu bilgi ve bulgular ışığında mesire yerlerinin işlettirilmesi ile ilgili eleştirilerde bulunulmuş ve çözüm önerileri sunulmuştur
Özet (Çeviri)
Recreation areas, or resting areas according to the legislation, have become more important with the increase in population and urbanization. The motivation to spend time in green areas near the city is increasing day by day, especially for the people who live in metropolises like Istanbul. The aim of this study is to examine the management and design of the recreation area as well as the legal process to separate the recreation area from the forest area to reveal possible problems and flaws. In the introduction of this thesis, we present general information about the recreation areas and examine their place in the current legislation. We share the number, type and location of these recreation areas in Istanbul and study the legality of their separation, design and management. Moreover, we surveyed the people who are managed or designed the current recreation areas. In the result section, we show the outcome of these surveys and then in the discussion and conclusion section, we make some critical assessments and offer solutions