Avrupa Birliği – Rusya Federasyonu doğal gaz ticaretinin karşılıklı bağımlılık kavramı çerçevesinde incelenmesi
Analyzing the European Union - Russian Federation natural gas trade within the framework of the concept of interdependence
- Tez No: 837320
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ YEŞİLYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tezin temel amacı, AB-Rusya arasında, Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra başlayan, liberal temellere dayanan enerji ilişkilerinin, zaman içerisinde geçirdiği evrimi ve doğal gaz ticareti özelinde oluşan bağımlılık durumunu, neoliberal teorinin karşılıklı bağımlılık modeli doğrultusunda incelenmektedir. Bu kapsamda, bu tez çalışmasının bulguları şu şekildedir: 1990'lı yıllarda başlayan, AB-Rusya doğal gaz ticareti ve devamında ilerleyen enerji ilişkileri, Robert Keohane ve Joseph Nye tarafından öne sürülen karşılıklı bağımlılık modelinin öne sürdüğü şekilde, taraflar arasında barışçıl ilişkilerin gelişmesini sağlamış ve anlaşmazlıkların çözümünde askerî güç kullanımını engellemiştir. 2014 ve 2022 yıllarında, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik askeri müdahalesi, taraflar arası ilişkilerin açıklanmasını bakımından karşılıklı bağımlılık modelinin savlarını geçersiz kılmamış, doğal gaz ticareti özelinden taraflar arası bağımlılık ilişkisinin Rusya'nın lehine asimetrik olarak gelişmesinden kaynaklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to analyze the evolution of the liberal energy relations between the EU and Russia, which began after the collapse of the Soviet Union, and the dependency situation in the natural gas trade in line with the interdependence model of neoliberal theory. In this context, the findings of this thesis are as follows: The EU-Russia natural gas trade and subsequent energy relations, which started in the 1990s, have enabled the development of peaceful relations between the parties and prevented the use of military force to resolve disputes, as suggested by the Interdependence model proposed by Robert Keohane and Joseph Nye. In 2014 and 2022, Russia's military intervention in Ukraine did not invalidate the arguments of the Interdependence model in terms of explaining the relations between the parties, but rather resulted from the asymmetric development of the interdependence relationship between the parties in favor of Russia in terms of natural gas trade.