İdrar yolu enfeksiyonu bulunan kedilerde enterokok varlığı ve antibiyotik direnç profilleri
İngilizcesi: Presence of enterococci in cats with urinary tract infections and antibiotic resistance profiles
- Tez No: 837319
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BELGİ DİREN SIĞIRCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bakteriyel idrar yolu enfeksiyonu (İYE), idrar yolunun doğal konak savunma mekanizmaları ile virülent bakteriler arasındaki dengesizliğin neden olduğu kedilerde en sık görülen rahatsızlıklardan biridir. Bu tez kapsamında İstanbul'da idrar yolu problemleri ile veteriner kliniklerine getirilen ve idrar yolu enfeksiyonu teşhisi konulan kedilerden izole edilen enterokokların prevalansı ve antimikrobiyal duyarlılığı araştırıldı. Bu amaçla kedilerden sistosentezle alınan 100 idrar kullanıldı. Örneklerden yapılan ekimler sonucunda Kanlı agarda 43 üreme oldu. Toplamda izole edilen 49 etkenin gram boyamaları yapıldı ve 23'ünün Gram pozitif kok olduğu belirlendi. Yapılan katalaz ve oksidaz testleri sonrası 10 izolatın katalaz ve oksidaz negatif olduğu tespit edildi ve şüpheli Enterococcus spp. olarak belirlendi. Enterococcosel agara ekilen 10 izolattan 8 tanesi inkübasyon sonrası siyah renkte koloni meydana getirdi ve izolatlar Enterococcus spp. olarak değerlendirildi. Enterococcus spp. olarak belirlenen 8 izolat E. faecium ve E. faecalis spesifik primerleri kullanılarak PCR ile incelendi. PCR sonucunda 6 izolat E. faecalis, 1 izolat E. faecium olarak değerlendirilirken bant oluşturmayan 1 izolat Enterococcus spp. olarak saptandı. İzolatların antibiyotik duyarlılıklarının belirlenmesi amacıyla yapılan Kirby-Bauer disk difüzyon yöntemi sonucunda en fazla direnç sefalotin (%100) ile penisilin, eritromisin, klindamisin ve tetrasikline (%87,5) karşı görüldü. Hiçbir izolatta vankomisin direnci görülmezken, en düşük direnç ise enrofloksasin ve siprofloksasine (%33,3) idi. İzolatların tümünde (%100) çoklu antibiyotik direnci görüldü. Kedilerde çoklu ilaca dirençli enterokokların varlığı halk sağlığı açısından büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Kesin tanı ve antibiyotik seçimine rehberlik etmek için idrar yolu enfeksiyonlarında her zaman bakteriyolojik kültür ve antimikrobiyal duyarlılık testi yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Bacterial urinary tract infection (UTI) is one of the most common disorders in cats caused by an imbalance between the natural host defense mechanisms of the urinary tract and virulent bacteria. Within the scope of this thesis, the prevalence and antimicrobial susceptibility of enterococci isolated from cats brought to veterinary clinics in Istanbul with urinary tract problems and diagnosed with urinary tract infections were investigated. For this purpose, 100 urine samples taken from cats by cystocentesis were used. As a result of the cultivation of the samples, there were 43 growths on blood agar. Gram staining of 49 agents isolated was performed, and 23 were determined to be Gram-positive cocci. After the catalase and oxidase tests, 10 isolates were found to be catalase and oxidase negative and the suspect was identified as Enterococcus spp. Eight of the ten isolates planted on Enterococcocel agar formed black colonies after incubation, and the isolates were evaluated as Enterococcus spp. Eight isolates identified as Enterococcus spp. were examined by PCR using E. faecium and E. faecalis specific primers. As a result of PCR, six isolates were evaluated as E. faecalis, one isolate was evaluated as E. faecium, and one isolate that did not form a band was detected as Enterococcus spp. As a result of the Kirby-Bauer disk diffusion method used to determine the antibiotic susceptibility of the isolates, the most resistance was seen against cephalothin (100%) and penicillin, erythromycin, clindamycin and tetracycline (87.5%). While vancomycin resistance was not observed in any isolate, the lowest resistance was to enrofloxacin and ciprofloxacin (33.3%). Multiple antibiotic resistance was observed in all (100%) isolates. The presence of multidrug-resistant enterococci in cats poses a major threat to public health. Bacteriological culture and antimicrobial susceptibility testing should always be performed for urinary tract infections to guide definitive diagnosis and antibiotic selection.