Bisiklet turizmi, bisiklet turizm rehberliği ve Türkiye açısından incelenmesi
Bicycle tourism, bicycle tourism guidance and its examination from the perspective of Turkey
- Tez No: 837325
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bisiklet turizmi Türkiye'de hala yaygın olmasa da, dünya genelinde seyahat sektöründe önemli bir alternatif turizm alanı olarak dikkat çeken bir etkinlik haline gelmektedir. Bu turizm türü, ulusal ve uluslararası bisiklet federasyonlarının düzenlediği yarışmalar ve spor etkinlikleri ile amatör bisikletçilerin farklı destinasyonlarda gerçekleştirdiği ticari etkinlikler olmak üzere iki alt başlıkta incelenebilir. Türkiye'de resmi etkinlikler üzerinde durulan çalışmalarda, bisiklet turizmi olanakları özellikle doğa ve kent turizmi açısından ele alınmıştır. Ülkemizin zenginlikleri göz önüne alındığında, hemen hemen her bölgede farklı bisiklet turizmi ürünlerinin geliştirilebileceği görülmektedir. Bu alanda yapılan çalışmalar, bisiklet turizminin geliştirilmesinin Türkiye'de turizm hareketliliğini artırabileceğini ve ülke genelinde daha adil bir gelir dağılımı sağlayabileceğini desteklemektedir. Bisiklet turizminin yaygınlaşmasıyla Ege ve Akdeniz bölgelerinde konaklama işletmelerinin kapasite kullanımı artırılabilecek, diğer bölgelerde ise özellikle yaz aylarında kırsal kesimde önemli bir hareketlilik oluşturulabilecektir. Tüm bu etkinliklerin gerçekleştirilmesinde profesyonel rehberlerin görev alması gerekmektedir. Bisiklet turu ihtisas rehberlerinin niteliklerinin belirlenmesi, bisiklet turizminin gelişimi için önemli bir konudur. Dünya çapında popülaritesi artan bisiklet turizminin Türkiye'de yeterli değer görmediği gözlemlenmektedir. Devletin bisiklet turizmi konusundaki destek açıklamalarıyla birlikte bu alandaki yatırımların artması beklenmektedir. Bisiklet turizminin çekicilik unsurlarını arttırarak diğer özel ilgi alanı turizmlerine benzer bir etki yarattığı gözlenmektedir. Bisiklet turizmine katılan turistlerin üst gelir grubuna ait, bilinç düzeyi yüksek turistler olması ve kırsal alanlara yönelik gelişim potansiyeli, bu turizm türünün önemini artıran unsurlardır. Bisiklet turlarının kültürel turlarla birleştirilebilmesi ve kentsel-kırsal alanlarda uygulanabilmesi, turist başına harcamaların artmasına katkı sağlayabilir. Bu nedenle, bu turların özelleşmiş rehberler tarafından düzenlenmesi gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı Türkiye'nin bisiklet turizmi alanındaki potansiyelinin öne çıkartılması ve bisiklet turizmi hakkında farkındalığın arttırılmasıdır.
Özet (Çeviri)
While bicycle tourism is not yet widespread in Turkey, it has emerged as a significant alternative tourism sector on a global scale. This form of tourism can be divided into two main categories: official competitions and sports events organized by national and international cycling federations, and commercial activities carried out by amateur cyclists in different destinations. In studies focused on official events in Turkey, bicycle tourism opportunities have been explored particularly in terms of nature and urban tourism. Given the richness of our country's resources, it's evident that various bicycle tourism products could be developed in almost every region. Most of the research in this field supports the idea that developing bicycle tourism could increase tourism activity in Turkey and promote a more equitable distribution of income nationwide. The expansion of bicycle tourism could boost the capacity utilization of accommodation establishments in the Aegean and Mediterranean regions, and create significant activity, especially during the summer months, in rural areas in other regions. Professional guides are essential for the organization of all these activities. Identifying the qualifications of bicycle tour specialist guides is a crucial aspect for the development of bicycle tourism. Despite the growing global popularity of bicycle tourism, it's observed that it has not received sufficient recognition in Turkey. The wide scope of bicycle tourism in Turkey and the lack of adequate efforts in this field have fueled my interest in this area. With the state's declarations of support for bicycle tourism, an increase in investments in this sector is expected. The attractive elements of bicycle tourism are seen to have a similar impact as other niche interest tourism types. The fact that participants in bicycle tourism are usually well-educated tourists and the potential for development in rural areas are factors that enhance the significance of this tourism type. The integration of bicycle tours with cultural tours and their application in both urban and rural areas could contribute to higher per-tourist spending. Therefore, these tours should be organized by specialized guides. The aim of this study is to highlight Turkey's potential in the field of bicycle tourism, boost the country's economy, ensure an even distribution of tourism income, and extend the tourism season throughout the year.