Böbrek fonksiyonları normal olan renal transplant hastalarında serum asprosin düzeyleri ile insülin direnci, nabız dalga hızı, santral kan basıncı ve diğer kardiyovasküler risk faktörleri arasındaki ilişki
The relationship between serum asprosin levels and insulin resistance, pulse wave velocity and other cardiovascular risk factors in renal transplant patients with normal kidney functions
  1. Tez No: 837324
  2. Yazar: ÖMER FARUK USCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜLTİGİN TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: 2016 yılında keşfedilen bir adipokin olan asprosinin, renal trasnplantlı bireylerde serum düzeylerinin belirlenmesi ve bu parametrenin insülin direnci, nabız dalga hızı ve kardiyovasküler belirteçelerle olan ilişkisini incelemeyi hedeflemekteyiz. Materyal ve Metod: Çalışmaya Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Nefroloji Organ Nakil polikliniklerinde takip edilen renal transplantasyon yapılmış 70 hasta ve 18 sağlıklı kontrol grubu dahil edildi. Bu bireylerde biyokimyasal ve antropometrik ölçümler yapıldı. Serum asprosin düzeyleri Human Asprosin Elisa Kit ile ELİSA yöntemi kullanılarak tespit edildi. Nefroloji Polikliniğimizde rutin olarak kullandığımız MobilGraph New Genereation S/N C299843 cihazıyla nabız dalga hızı ve santral kan basıncı ölçümleri yapıldı. Hastalar ve sağlıklı kontrollerin Karotis intima-media kalınlığı (CIMT) ve plak değerlendirmesinde Siemens S3000 ultrason cihazındaki 18/6 lineer prob ve tiroid ayarı kullanıldı. Plak değerlendirmesi B-mod ultrasonla yapıldı. Araştırmada elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 18.0 paket programı kullanılarak analiz edildi. Bulgular: Çalışmamızda renal transplantlı bireylerde serum asprosin düzeyini sağlıklı kontrol gurubuna göre anlamlı olarak daha yüksek tespit ettik (p=0,036).
Özet (Çeviri)
Aim: We aim to determine the serum levels of asprosin, an adipokine discovered in 2016, in individuals with renal transplants and to examine the relationship of this parameter with insulin resistance, pulse wave velocity, and cardiovascular markers. Materials and Methods: 70 patients who underwent renal transplantation and 18 healthy control groups who were followed in the Nephrology Organ Transplantation polyclinics of Necmettin Erbakan University Medical Faculty Hospital were included in the study. Biochemical and anthropometric measurements were made on these individuals. Serum asprosin levels were determined using the ELISA method with the Human Asprosin Elisa Kit. Pulse wave velocity and central blood pressure were measured with the MobilGraph New Generation S/N C299843 device, which we routinely use in our Nephrology Outpatient Clinic. The 18/6 linear probe and thyroid setting on the Siemens S3000 ultrasound device evaluated carotid intima-media thickness (CIMT) and plaque in patients and healthy controls. Plaque evaluation was performed with B-mode ultrasound. The data obtained in the study were analyzed in a computer environment using the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 18.0 package program. Results: Our study found that the serum asprosin level in renal transplant individuals was significantly higher than in the healthy control group (p = 0.036).