Developing states and the WTO after Doha Round: Rising protectionism?
Doha Zirvesi sonrası gelişmekte olan ülkeler ve DTÖ: Yükselen korumacılık?
- Tez No: 837328
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF UZGÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
20. yüzyılın liberal söyleminden sonra, 2000ler ticari korumacılığın yükselişi üzerine derin tartışmalara şahit olmuştur. Finansal kriz ve 2008 Doha Zirvesi'nin çöküşü nedeniyle, 2008 söz konusu korumacılığın yükselişe geçtiği yıl olarak görülmektedir. Literatürde 2008 sonrası ticari korumacılığın yükselişi çokça tartışılmıştır. Bu tezde farklı olarak, özellikle gelişmekte olan ülkelerin 2008 Doha Zirvesi sonrasındaki davranışları incelenmiştir. Bu kapsamda, Zirve'ye kadar olan tarihsel süreçte, gelişmekte olan ülkelerin DTÖ üyeliği analiz edilmiştir. Ayrıca, Zirve sonrasında gelişmekte olan ülkelerin ticari eğilimlerini ölçülmüştür. Bu amaçla, gelişmekte olan seçili ülkelerin resmi açıklamaları ve ticaret politikaları incelenmiştir. Bu doğrultuda, gelişmekte olan ülkelerin uluslararası ticaret müzakerelerine katılmak ve söz konusu müzakerelerden kalkınmaya yönelik sonuçlar almak için DTÖ'ye üye olduğu iddia edilmiştir. Ancak, 2008 Doha Zirvesi'nin çöküşüyle bu umudun azaldığı vurgulanmıştır. Bununla birlikte, gelişmekte olan ülkelerin DTÖ ve onun liberal düzenlemelerinden sapmadığı iddia edilmiştir. Öte yandan, güncel konuların uluslararası ticarete etkileri üzerine yapılan kısa bir inceleme ile DTÖ'nün güncel krizlere hızlı ve etkili bir şekilde tepki veremediği ve bu nedenle DTÖ'nün yenilenmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
After the liberal discourse of the 20th century, the 2000s has witnessed deep discussions on the rise of trade protectionism. 2008 is regarded as the year when this protectionist trend was on rise, because, the impact of financial crisis has blended with the failure of Doha Round in 2008. In the literature, the rise of trade protectionism after 2008 is widely discussed. Differently, this thesis observes the behavior of developing states after Doha Round 2008 in particular. In this context, I analyze the WTO membership of developing states until the Round through historical perspective. Furthermore, I assess the trade tendencies of developing states after the Round. In this purpose, this thesis discusses the political stance of selected developing states, and then evaluates trade policies of them. With this regard, I argue that developing states joined to the WTO to have a voice in international trade negotiations and to have developmental outcome from them. However, with the failure of Doha Round 2008, this hope has diminished. Nevertheless, I also argue that developing states did not diverge from the WTO or its liberal provisions. However, after a brief discussion on the impact of contemporary issues on international trade, I come to a conclusion that the WTO is not capable of responding quickly and efficiently to current crisis, thus there is a need to reform the WTO.