Teknoloji destekli fen öğretimi: Tutum, başarı, motivasyon ve öğrenci görüşleri
Technology supported science teaching: Attitude, achievement, motivation and student views
- Tez No: 837327
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırma teknoloji destekli fen öğretiminin fen dersine yönelik tutum, motivasyon ve başarısı üzerinde nasıl bir etkisi olduğunu belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın nicel kısmı yarı deneysel yöntem ve ön test – son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın nitel kısmında ise durum çalışması kullanılmıştır. Araştırma Gaziantep'teki bir devlet ortaokulunda yedinci sınıfta öğrenim gören öğrenciler üzerinde uygulanmıştır. Okuldaki mevcut yedinci sınıf şubeleri içinden kontrol ve deney grubu kura ile belirlenmiştir. Araştırmada araştırmacı dersine girdiği öğrencileri örnekleme aldığı için araştırmanın örnekleme yöntemi uygun örneklemedir. Nicel verileri toplama aracı olarak yedinci sınıf öğrencilerinin fen dersine yönelik tutum düzeylerini belirleyebilmek amacıyla“Fen Dersine Yönelik Tutum Ölçeği”, fen dersine yönelik motivasyon düzeylerini belirleyebilmek amacıyla“Fen Öğrenmeye İlişkin Motivasyon Ölçeği”ve fen dersine yönelik başarı düzeylerini belirleyebilmek amacıyla“Fen Başarı Testi”kullanılmıştır. Nitel verileri toplama aracı olarak deney grubundaki öğrencilere araştırmacı tarafından hazırlanan“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”kullanılmıştır. Araştırma sürecinde hem kontrol hem de deney grubunda Işığın Madde ile Etkileşimi ve Elektrik Devreleri ünitelerinin öğretimi gerçekleştirilmiştir. Araştırmada öğretim süreci kontrol grubunda öğrenci merkezli fen öğretimi, deney grubunda ise teknoloji destekli öğrenci merkezli fen öğretimi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Teknoloji destekli fen öğretiminde öğretim sürecinin başından sonuna kadar öğretim süreci teknolojik uygulamalarla (Kahoot, Socrative, Plickers, Inspration, Photostory, Classdojo, Google Form vb. ) desteklenmiştir. Araştırma 14 haftalık bir süre içinde tamamlanmıştır. Nicel veriler Bağımsız Gruplar İçin t-Testi ve Bağımlı Gruplar İçin t-Testi ile analiz edilmiştir. Nitel veriler ise içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırmanın sonunda hem kontrol hem de deney grubundaki öğrencilerin fen dersine yönelik tutumları, motivasyonları ve başarıları anlamlı seviyede artış göstermiştir. Araştırmanın başında kontrol ve deney grubunun fen dersine yönelik tutum, motivasyon ve başarı düzeyleri benzerken, araştırmanın sonunda deney grubu öğrencilerinin fen dersine yönelik tutum, motivasyon ve başarı düzeyleri kontrol grubu öğrencilerinden anlamlı seviyede daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuçlar teknoloji destekli fen öğretiminin fen dersine yönelik tutum, motivasyon ve başarılarının gelişiminde etkili olduğunu göstermektedir. Deney grubunda yer alan öğrencilerden elde edilen görüşlere göre, teknoloji destekli fen öğretiminin eğlenceli, akılda kalıcı, ilgi çekici, merak uyandırıcı, verimli, zevkli olduğu, fen dersini daha çok sevdirdiği, hızlı ve kolay öğrenmeye ve ders içi katılıma katkı sağladığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuçlara dayanarak fen öğretimi sürecinin teknolojiyle de desteklenmesi gerektiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the effect of technology supported science teaching on attitude, motivation and success towards science lesson. Mixed research method was used in the research. The quantitative part of the research was carried out using the quasi-experimental method and the pretest-posttest experimental design with control group. In the qualitative part of the study, a case study was used. The research was applied to seventh grade students in a public secondary school in Gaziantep. The control and experimental groups were determined by drawing lots from the existing seventh grade branches in the school. In the research, the sampling method of the research is convenient sampling, since the researcher took the students who took the course into the sample. As a quantitative data collection tool,“Attitude Scale Towards Science Lesson”in order to determine the attitude levels of seventh grade students towards science lesson,“Motivational Scale for Learning Science”in order to determine their motivation level towards science lesson, and“Science Achievement Test”to determine success levels in science lesson used. The“Semi-Structured Interview Form”prepared by the researcher for the students in the experimental group was used as a qualitative data collection tool. During the research process, the Interaction of Light with Matter and Electrical Circuits units were taught in both control and experimental groups. In the study, the teaching process was carried out using student-centered science teaching in the control group and technology-supported student-centered science teaching in the experimental group. In technology-supported science teaching, the teaching process has been supported by technological applications (Kahoot, Socrative, Plickers, Inspration, Photostory, Classdojo, Google Form etc.) from the beginning to the end of the teaching process. The research was completed over a period of 14 weeks. Quantitative data were analyzed with the t-Test for Independent Groups and the t-Test for Dependent Groups. Qualitative data were analyzed by content analysis method. At the end of the study, the attitudes, motivations and achievements of the students in both the control and experimental groups towards science course increased significantly. At the beginning of the study, while the attitudes, motivation and achievement levels of the control and experimental groups towards the science lesson were similar, at the end of the study, it was determined that the attitude, motivation and success levels of the experimental group students towards the science lesson were significantly higher than the control group students. These results show that technology-supported science teaching is effective in the development of attitudes, motivation and achievements towards science lessons. According to the opinions obtained from the students in the experimental group, it was concluded that technology-assisted science teaching is fun, catchy, interesting, intriguing, efficient, enjoyable, makes science class more popular, contributes to fast and easy learning and in-class participation. Based on these results, it can be said that the science teaching process should also be supported by technology.