Tunceli Zaza Aleviliğinde geçiş dönemleri
Transition periods in Tunceli Zaza Alevis
  1. Tez No: 837330
  2. Yazar: ZEHRA ŞİMDİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER FARUK ELALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Yaşayan Diller Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zaza Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 378
Özet
'Tunceli Zaza Aleviliğinde Geçiş Dönemleri' adlı bu çalışmada adı geçen Tunceli Zaza Alevilerinin dili, inancı ve geçiş dönemleri pratikleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın konusu, geçiş dönemlerinden doğum, evlenme, ölüm ritüellerinin öncesi, esnası, sonrası; doğuma bağlı olarak sünnet, evlenmeye bağlı olarak da 'musahiplik' konusuve bu konuların günümüze yansımasından oluşmaktadır. Bu çalışmada amacımız, Tunceli Zaza Alevilerinde geçiş gönemleriyle ilgili yaşanmış veyaşatılanritüel, inanç, anlayış, bilgi ve kültürü ortaya çıkarmaktır.Geçen zaman içerisindebu inanç ve inanışların uğramış olduğu değişimler tespit edilmiş, nedenleri ile belirtilmiştir.Çalışmaya kaynaklık eden konular objektif bir şekilde nitel verilerışığında bilimsel bir yaklaşımla ortaya konmuştur. Bu amaçla tekrara düşmeden tarafsız bir şekilde bilgiye ulaşarak ele alınan konu, ana hatlarıyla incelenmeyeçalışıldı.
Özet (Çeviri)
Int his study titled 'Transition Periods in Tunceli Zaza Alevis', it was tried to determine the language, belief and transition period practices of the Tunceli Zaza Alevis mentioned. The subject of our study consists of the reflection of the transition periods before, during and after the birth, marriage and death rituals depending on the birth and the subject of possession depending on the marriage. Our aim in this study is to reveal the beliefs, understanding, knowledge and culture that were lived and kept alive in the Zaza Alevis of Tunceli. The changes and adaptations it has undergone over time have been identified and indicated with their reasons. To demonstrate this objectively with qualitative data in the light of scientific studies. For this purpose, we have tried to reach the information in an unbiased way without falling into repetition and to examine the main lines of the subject under consideration.