Farklı coğrafyalarda Zaza olmak: Etno-dinsel sınırlar, karşılaşmalar, farklılaşmalar
Being Zaza in different geographies: Ethno-religious boundaries, encounters, differences
- Tez No: 954563
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE NEVİN YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Antropoloji, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Anthropology, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 362
Özet
Bu çalışma, Zaza kültürel kimliğinin oluşum ve sürdürülme süreçlerini kültürel, inançsal ve politik değişkenlerle birlikte kültürlerarası etkileşim bağlamında incelemektedir. Temel araştırma sorusu,“Zaza kültürel kimliği farklı coğrafi ve kültürel ortamlarda nasıl inşa edilmekte, hangi toplumsal ilişkiler içerisinde yeniden üretilmekte ve hangi kültürlerarası temaslar yoluyla dönüşmektedir?”şeklinde belirlenmiştir. Bu çerçevede araştırma, Zaza kimliğinin kültürel, inançsal ve politik yönelimlere göre nasıl çeşitlendiğini ve grup kimliğinin bu değişkenler doğrultusunda nasıl performe edildiğini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Tezin odağını ise, Bingöl'ün Solhan, Diyarbakır'ın Lice ve Tunceli'nin Nazımiye ilçelerindeki Zaza topluluklarının kimlik inşa pratiklerinin karşılaştırmalı analizi oluşturmaktadır. Bu bölgeler, inanç sistemleri, siyasal yönelimler ve kültürel bellek biçimleri açısından belirgin farklılıklar taşımaktadır. Yorumlayıcı paradigma çerçevesinde ve nitel yöntemle yürütülen çalışma, yarı-etnografik bir saha araştırmasına dayanmaktadır. Bu kapsamda 36 kişiyle derinlemesine mülakatlar yapılmış, enformel sohbetler, katılımlı gözlemler ve ritüel takibiyle veri çeşitliliği sağlanmıştır. Veriler, kimlik, inanç, siyasal yönelim, dilsel aidiyet, kültürlerarası karşılaşmalar ve medya denyimleri gibi tematik eksenlerde analiz edilmiştir. Bulgular, Zaza kimliğinin homojen bir yapı olmadığını, aksine kültürel, siyasal ve inançsal temaslarla sürekli yeniden tanımlanan çoklu aidiyet alanlarından oluştuğunu göstermektedir. Ayrıca çalışma, kültürlerarası iletişimi kimlik sınırlarının yeniden çizildiği ve aidiyetlerin müzakere edildiği dinamik bir süreç olarak kavramsallaştırmaktadır. Bu yönüyle tez, etnisite çalışmaları ve çokkültürlülük tartışmalarına yerel bir perspektiften katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
BThis study examines the formation and maintenance processes of Zaza cultural identity in the context of intercultural interaction, together with cultural, religious, and political variables. The main research question is:“How is Zaza cultural identity constructed in different geographical and cultural environments, reproduced within which social relationships, and transformed through which intercultural contacts?”Within this framework, the research aims to reveal how Zaza identity varies according to cultural, religious, and political orientations and how group identity is performed in line with these variables. The focus of the thesis is a comparative analysis of the identity construction practices of Zaza communities in the districts of Solhan in Bingöl, Lice in Diyarbakır, and Nazımiye in Tunceli. These regions exhibit distinct differences in terms of belief systems, political orientations, and forms of cultural memory. The study, conducted within the interpretive paradigm and using qualitative methods, is based on semi-ethnographic field research. In this context, in-depth interviews were conducted with 36 individuals, and data diversity was ensured through informal conversations, participatory observations, and ritual tracking. The data were analyzed along thematic axes such as identity, belief, political orientation, linguistic affiliation, intercultural encounters, and media experiences. The findings show that Zaza identity is not a homogeneous structure, but rather consists of multiple fields of affiliation that are constantly redefined through cultural, political, and religious contacts. Furthermore, the study conceptualizes intercultural communication as a dynamic process in which identity boundaries are redrawn and affiliations are negotiated. In this regard, the thesis contributes to ethnic studies and multiculturalism debates from a local perspective.