Kimliğin siyasallaşması: Tunceli örneği
Politicization of the id; example Tunceli̇
- Tez No: 391132
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Dersim coğrafyası sahip olduğu mekânsal koşullar ve kültürel özgünlüklerinden ötürü iktidarlarla arasında mesafeli bir ilişki kurmuş, bu durum Türk ulusalcılığın tesis edilmeye başlandığı 20. yüzyıılın başlarına kadar devam etmiştir. Dersim halklarının büyük bir çoğunluğunun Kürt/Zaza etnik kimliğine sahip olması, halkın anadolu aleviliğinin özgün örneklerinden olan kızılbaş alevileğe sahip olması ve Dersim'in geleneksel toplum yapısı Türk ulusalcılığı açısından bölgenin sorunlu bulunmasına sebebiyet vermiştir. Türk ulusalcılığın etnik anlamda Türklüğü merkeze alan üst/ulusal/tek kimlik, örtük bir biçimde sünni hanefi islamını içermesi, ulus devletin Dersim'e temas tarzını yoğunluğunu önemli ölçüde şekillendirmiş, coğrafyada yoğunluğuna çok rastlanılmayacak düzeyde siyasal, toplumsal ve militarist şiddetin vuku bulmasına sebebiyet vermiştir. Katliam, sürgün ve asimilasyon süreçleri refkelsif sonuçlar üretmiş, Kürt ulusalcılığı ve Kürt siyasal hareketinin bölgede ve Tunceli'de karşı poltik bir güç olarak yer alacağı vegüçlenebileceği geniş bir alan açmıştır. Siyasal şiddetin ve mücadelenin etnik, dinsel ve kültürel temelde vucut bulması kimliğin siyasal bir özne olarak merkeze alınmasına, siyasallaşmasına ve bağlantılı olarak kimlik temelli sorunların siyasal alanın söylem ve eylem pratiklerini dönüştürmesine sebebiyet vermiştir. Bu durum tabi bir sonuç olarak Tunceli'yi iki farklı siyasal gücün-bir açıdan milliyetçiliğin- mücadele alanına dönüştürmüştür. Tunceli kent merkezinde kimliğin siyasallaşma tarzını, kimlik temelli çatışmanın doğasını algılamak adına, kimlik, siysal tutum, hafıza ve siyasal iklim bağlamlarında gerçekleştirdiğimiz entelektüel arayış, iki yönlü kutuplaşmanın izini sürmemizi olanaklı kılmıştır. Farklı politik tutumlara sahip olan bireylerin kimliklerini tanımlama ve anlamlandırma biçimlerinden, yaşadıkları coğrafyayı adlandırma ve anlamlandırma biçimlerine, bireylerin kolektif hafızalarını inşa etme ve kurgulama biçimlerinden politik eyleyiclerin tavır, tutum, söylem pıratiklerinin şekillendirdiği siyasal iklimin etki tarzına kadar birçok gösterge kimlik ve kültür temelli çatışma ve kutuplaşmayı gösterir niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Due to spatial conditions and cultural riginality owned Dersim geography has established that a distance Rapporto between the government, in this case Turkish nationalism that started to plant 20 until the beginning of the Yüzyııl etmiştir.dersim my people the majority of the Kurdish / ZaZa have the ethnic identity of the original sample of people Anatolian Alevism Kızılbaş be having my lesson alaevileg and traditional social structure gave rise to no problem in terms of Turkish nationalism. Turkish nationalism ethnic sense of Turkishness centered top / national / single identity, implicitly in the Sunni Hanafi the intensity of the style touch my class to the nation-state include the Islam has shaped significantly geography at levels not seen much on the intensity of the political, lead to the occurrence of social and militarist violence., shoot and assimilation processes have produced refkelsif results, Kurdish nationalism and Kurdish regions of political movement and a wide range açmıştır.siyasal violence will take place and be strengthened as a politics concerning force against Tunceli and fight etnisty, religious and cultural foundations in the body to find the identity of a political subject in the center of the forehead to, and politicization of identity-based discourse in the political sphere of action gave rise to problems linked and pıratik conversion. As a result of this case it has been subject to tunceliy into two different political power-struggle perspective natıon nationalism- field. Identity in Tunceli city center politicization style, identity-based in order to detect the nature of the conflict, identity, siysal attitude, intellectual quest we have made in memory and political climate context, two-way polarization to trace our possible kılmıştır.farkl define the identity of the individuals who have the political attitudes and way of interpretation of where they live geography naming and meaning formats, to build the kolektive memory of individuals and editing forms of politics concerning the actuator of the actuators of the attitude, attitude, tell pıratik of up to style influence the political climate has shaped many indicators identity and as cultural shows based conflicts and polarization