Environment as a referent of counter-securitization: An avenue of transformation in authoritarian regimes? Case of 2021 wildfires in Turkey
Karşı-güvenlik pratiklerinin referansı olarak çevre: Otoriter rejimlerde dönüşümün bir yolu mu? - 2021 Türkiye orman yangınları örneği
- Tez No: 837333
- Danışmanlar: PROF. BAHAR RUMELİLİ, PROF. ÖZLEM ALTAN OLCAY, DOÇ. DR. BAŞAR BAYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çevresel sorunların aciliyetini kabul eden siyasi ve kamusal aktörlerin sayısı arttıkça, bu sorunların güvenlikleştirmede oynadığı rol önem kazanmıştır. Bu tez, Türkiye'deki güvenlikleştirme dinamikleri üzerine olan mevcut akademik çalışmalara katkıda bulunmayı hedefleyerek 2021 yılında Türkiye'de yaşanan orman yangınları sırasında çevre sorunlarının muhalefet grupları tarafından nasıl karşı-güvenlikleştirme referansı olarak kullanıldığını analiz etmektedir. Robinson, Ezeokafor ve Stritzel tarafından yürütülen üç temel çalışmanın sentezine dayanan bir kavramsal çerçeveden hareketle, güvenlikleştirmeyi farklı aktörler arasındaki güvenlikleştirme ve karşı-güvenlikleştirme pratikleri arasındaki interaktif gerilimle şekillenen bir süreç olarak kuramsallaştırır. Aynı zamanda bu kuramsallaştırma, güvenlik alanındaki aktörler arasındaki yetki ve toplumsal sermaye dağılımı ile teşkil olan siyasi düzenleşim ve güvenlik söylemlerine gömülü olan tarihsel eğilimler ve kurumsal bellek ile şekillenen düşünsel bağlılık gibi kavramları öne çıkarır. Güvenlikleştirme konusunda Türkiye'deki literatürün özgün bir analizle incelenmesi sonucunda bilimsel çalışmalar; 2000-2010, 2010-2015 ve 2015 sonrası dönemlerde farklı aktörlerin güvenlikleştirmede rol oynadığını ve farklı varoluşsal tehditleri ve referans nesnelerini belirlediğini göstermektedir. Bu özgün analiz, aynı dönemlerdeki siyasi düzenleşimin değişikliklerini inceleyen bir diğer analizle tamamlanmaktadır: 2021 yılında Türkiye'de meydana gelen orman yangınları sırasında hükümet ve muhalefet aktörlerinin güvenlikleştirme ve karşı-güvenlikleştirme girişimleri analiz edilirken çevre sorunlarının, otoriter bağlamda dahi, muhalefet gruplarının karşı-güvenlikleştirme çabaları için etkili bir referans nesnesi olarak hizmet edebileceği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
As an increasing number of political and public actors acknowledge the urgency of environmental issues, they have assumed a significant role in securitization dynamics. Contributing to the existing scholarship on securitization dynamics in Turkey, this thesis analyses the use of the environment as a referent of counter-securitization by opposition groups during the 2021 wildfires in Turkey. Synthesizing three core studies by Robinson, Ezeokafor, and Stritzel, the thesis conceptualizes securitization as a process evolving out of the interactive tension between securitization and counter-securitization practices of competing political actors. This conceptualization also highlights the importance of political configurations - distribution of authority and social capital among actors in the security field- and ideational dependence - Historically specific dispositions and institutional memories embedded within security discourses- in shaping securitization outcomes. An original analytical review of the literature on securitization in Turkey shows that scholarship has identified different securitizing actors, existential threats, and referent objects to be dominant in the 2000-2010, 2010-2015, and post-2015 periods. This analysis is complemented by an analysis of the shifts in political configurations in these same periods. The thesis analyses the securitization and counter-securitization attempts of the government and opposition actors during the 2021 wildfires in Turkey. It finds that the environment can serve as an effective referent for counter-securitization attempts of opposition groups even in authoritarian contexts.