Sağlıklı koyunlarda karaciğer, böbrek ve dalağın ultrasonografik görüntülerinde ekojenite karşılaştırılması ve histogram analiziyle değerlendirilmesi
Comparison of echogenicity in ultrasonographic images of liver, kidney and spleen in healthy sheep and evaluation with histogram analysis
- Tez No: 837332
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN YILDIZ, DOÇ. DR. ÖMER GÜRKAN DİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Veteriner Hekimliği, İç Hastalıkları, Radiology and Nuclear Medicine, Veterinary Medicine, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Rutin ultrasonografik incelemede, abdominal organların değerlendirmesinde kalitatif olarak subjektif kriterler kullanılmaktadır. Ancak, hastalıkların teşhisi ve tedavisi için daha güvenilir ve kesin sonuçlara ulaşmak için sonografik görüntüdeki histolojik durumun ölçümü için histogram ile kantitatif analiz gerekmektedir. Veteriner hekimlikte koyunlar için dalak, karaciğer ve renal dokuların kantitatif ekojenite değerlendirmeleri ve kriterleri henüz tam olarak belirlenmemiştir. Bu çalışmada, sağlıklı koyunlardan elde edilecek dalak, karaciğer ve böbrek histogram analizi ile bu organlara ait kantitatif ekojenite farklılıklarının ortaya konulması amaçlamıştır. Araştırma materyalini Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Tarım, Hayvancılık ve Gıda Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde bulunan 8- 12 ay yaş aralığında 14 adet dişi Merinos ırkı koyun oluşturmaktadır. Sağlıklı koyunlardan alınan ultrason görüntülerinden elde edilen dalak, karaciğer ve böbrek dokularının ekojeniteleri, histogram analiz yöntemiyle kantitatif olarak değerlendirildi. Görüntüleme işlemi 3 gözlemci tarafından yapılmıştır. Dalak, karaciğer ve böbrek görüntülemesi yapılmıştır. Her organdan üçer görüntü olmak üzere 14 hayvandan 126 Koyundan B-mod ultrasonografi görüntülerinin alınması amacıyla karaciğer ve böbrek için sağ lateral yatış pozisyonuna dalak için ise sol lateral yatış pozisyonuna alınmıştır. Histogram analizine göre, en yüksek ekojenite değerine sahip organ dalak olduğu görüldü, bunu takip eden organların ise sırasıyla karaciğer ve böbrek oldu. Dalak, Karaciğer ve böbreğin histogram analizi ortalamaları dalak dokusunda 126±36.6, karaciğer dokusunda 96.5±37 ve renal kortex dokusunda 65±23,4 olarak tespit edildi. Sonuç olarak, sağlıklı koyunlarda dalak, karaciğer ve böbrek ekojeniteleri arasında kantitatif olarak bir fark olduğu tespit edildi. Organlar arası kantitatif ekojenite farklılıklarının organ patolojilerinin tespitinde kullanılacağı zaman bu farklılıkların dikkate alınması gerektiği görüldü.
Özet (Çeviri)
In routine ultrasonographic examinations, qualitative and subjective criteria are used for the evaluation of abdominal organs. However, for more reliable and accurate results in diagnosing and treating diseases, quantitative analysis using histograms to measure the histological condition in sonographic images is required. In veterinary medicine, quantitative echogenicity evaluations and criteria for the spleen, liver, and renal tissues in sheep have not been fully determined yet. This study aimed to demonstrate the quantitative echogenicity differences of these organs through histogram analysis of the spleen, liver, and kidneys obtained from healthy sheep. The research material consisted of 14 female Merino breed sheep aged between 8 and 12 months, located at Burdur Mehmet Akif Ersoy University, Faculty of Agriculture, Animal Husbandry and Food Research Application and Research Center. The echogenicity of the spleen, liver, and kidney tissues obtained from ultrasonographic images of healthy sheep was quantitatively evaluated using histogram analysis. The imaging process was performed by three observers. Imaging of the spleen, liver, and kidneys was conducted. Three images were taken from each organ, resulting in a total of 126 B-mode ultrasonography images from 14 animals. The right lateral recumbent position was used for the liver and kidney imaging, while the left lateral recumbent position was used for the spleen. According to histogram analysis, it was observed that the spleen had the highest echogenicity value, followed by the liver and kidneys. The histogram analysis averages of the spleen, liver, and renal cortex tissues were determined as 126±36.6, 96.5±37, and 65±23.4, respectively. In conclusion, a quantitative difference in echogenicity was found among the spleen, liver, and kidneys in healthy sheep. When these differences are considered, they can be useful in detecting organ pathologies based on quantitative echogenicity differences between organs.