Ailesel akdeniz ateşi tanılı çocuklarda akdeniz diyetinin hastalık seyrine etkisi
Impact of the mediterranean diet on disease progression in pediatric patients with familial mediterranean fever
  1. Tez No: 837376
  2. Yazar: HANDE ILGAZ TÜZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BALAHAN MAKAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Ailesel Akdeniz ateşi (AAA), tekrarlayan ateş ve serozit atakları ile karakterize otoinflamatuar hastalıktır. Ataklar sırasında inflamatuar belirteçler artar ve ataklar arasında subklinik inflamasyon devam edebilir. AAA hastalarında kronik/subklinik inflamasyon hayatı tehdit edici komplikasyon olan amiloidozun temel nedenidir. Akdeniz diyeti ise inflamasyon modülasyonu ile ilgili moleküler parametreleri değiştirerek anti-inflamatuar etki gösterip inflamatuar hastalıklar üzerine olumlu etki gösterir. Bu çalışmadaki amacımız, AAA ile takip edilen çocuklarda Akdeniz diyetinin atak sıklığı ve hastalık seyrine etkisini araştırmaktır. Hastalar ve Yöntem: Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Romatoloji Bilim Dalı'nda Mart 2022-Şubat 2023 tarihleri arasında başvuran 7-18 yaş arası AAA tanılı hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalara poliklinik vizitlerinde beslenme anketleri uygulanmıştır. 95 hasta taranmıştır, bunların 91'i analize dahil edilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 24.0 versiyon programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Familial Mediterranean fever (FMF) is an autoinflammatory disease characterized by recurrent febrile and serositis attacks. Inflammatory markers increase during attacks, and subclinical inflammation can persist between attacks. Chronic/subclinical inflammation in FMF patients constitutes the primary cause of the life-threatening complication amyloidosis. The Mediterranean diet modulates molecular parameters related to inflammation, exhibiting an anti-inflammatory effect that positively impacts inflammatory diseases. The aim of this study is to investigate the effect of the Mediterranean diet on the frequency of attacks and disease course in children with FMF. Patients and Methods: Children aged 7-18 years diagnosed with FMF who presented to the Department of Pediatric Rheumatology, Dokuz Eylül University of Medicine, between March 2022 and February 2023, were included in the study. Nutritional questionnaires were administered to patients during outpatient visits. 95 patients were screened, of which 91 were included in the analysis. The data obtained in the study were analyzed using SPSS version 24.0.