İç hastalıkları servislerinde hospitalize edilen hastaların malnütrisyon, kırılganlık ve komorbid hastalıklar açısından değerlendirilmesi ve kısa dönem sağkalım üzerine etkisinin incelenmesi
Evaluation of hospitalized patients in internal medicine services in terms of malnutrition, frailty and comorbid conditions and its impact on short-term survival
- Tez No: 837377
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM GÜLHAN HALİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Malnütrisyon ve kırılganlık, hastanede yatan hastalarda sık görülmekte ve artmış komplikasyonlara, uzamış hastane yatışlarına, artan mortalite ve rehospitalizasyona sebep olmaktadır. Çalışmamızın amacı yatan hastaların malnütrisyon, kırılganlık ve komorbid hastalıkları açısından taranması, bu durumlarla ilişkili faktörlerin ortaya konması ile bu durumların hastanede yatış süresini, kısa dönem sağkalıma etkilerini ve yeniden hastaneye yatış süreçlerini öngörmesi açısından incelenmesidir. Çalışmamıza HÜTF Hastanesi İç Hastalıkları servislerinde akut hastalık nedeniyle izlenen 50 yaş ve üzeri 134 yatan hasta dahil edildi. Katılımcıların demografik, klinik ve laboratuvar özellikleri, komorbiditeleri, malnütriyon, kırılganlık durumları, uzamış hastane yatışı (>10 gün), ilk 3 ve 6 aylık rehospitalizasyon, ölüm oranları değerlendirildi. Malnütrisyon için Mini Nütrisyonel Değerlendirme Kısa Form (MNA-SF), Nütrisyonel Risk Taraması-2002 (NRS-2002) tarama testleri ve Global Leadership Initiative on Malnutrition (GLIM) kriterleri, kırılganlık için FRAIL skalası ve klinik kırılganlık skalası (CFS) kullanıldı. Kas kuvvetini ölçmek ve sarkopeni riski açısından kas fonksiyonlarını saptamak için ise el kavrama kuvveti (HGS) ölçümü yapıldı. Malnütrisyon ve kırılganlık ölçeklerinin hastane yatış süresi ve 3-6 aylık rehospitalizasyon veya ölümü öngördürücü prognostik özelliği ROC analizi ile incelendi. Anlamlı“cut-off”değeri varlığında testin duyarlılık ve özgüllüğü hesaplandı. Parametrelerin genel sağ kalım ile ilişkisi log-rank testi kullanılarak incelendi. Çalışmaya alınan hastaların yaş ortalaması 67,2 ± 10,4 olup, hastaların %55.2'si 65 yaş ve üzerindeydi. Hastaların %91.8'inde en az bir komorbid hastalık mevcut olup, en sık görülen komorbidite %61.2 ile hipertansiyondu. MNA- SF ortalama puanı 9 ± 2,5 olup, %33,6 hasta malnütrisyon kategorisinde, NRS-2002 için ise %44 hasta 3 puan ve üzerindeydi. Hastalar GLİM kriterlerine göre değerlendirildiğinde %44,8 hastada malnütrisyon (%29,9'u evre 1, %14,9'u evre 2) saptandı.
Özet (Çeviri)
Malnutrition and frailty are common in hospitalized patients and cause increased complications, prolonged hospital stays, increased mortality and rehospitalization. The aim of our study is to screen inpatients for malnutrition, frailty and comorbid diseases, to reveal the factors associated with these conditions, and to examine these conditions in terms of predicting the duration of hospitalization, their effects on short-term survival and rehospitalization processes. Our study included 134 inpatients aged 50 and over who were followed up due to acute illness in the Internal Medicine services of HUTF Hospital. The demographic, clinical and laboratory characteristics of the participants, their comorbidities, malnutrition, frailty, prolonged hospitalization (>10 days), rehospitalization in the first 3 and 6 months, and mortality rates were evaluated. Mini Nutritional Assessment Short Form (MNA-SF), Nutritional Risk Screening-2002 (NRS-2002) screening tests and Global Leadership Initiative on Malnutrition (GLIM) criteria for malnutrition, FRAIL scale and clinical frailty scale (CFS) for frailty were used. Hand grip strength (HGS) was measured to measure muscle strength and determine muscle functions in terms of sarcopenia risk. In the presence of a significant“cut-off”value, the sensitivity and specificity of the test were calculated. The relationship of parameters with overall survival was examined using the log-rank test. The average age of the patients included in the study was 67.2 ± 10.4 years, and 55.2% of the patients were 65 years or older. 91.8% of the patients had at least one comorbid disease, and the most common comorbidity was hypertension with 61.2%. The mean score of MNA-SF was 9 ± 2.5, 33.6% of the patients were in the malnutrition category, and 44% of the patients were 3 points or above for NRS-2002. When patients were evaluated according to the GLIM criteria, malnutrition was observed in 44.8% of the patients (29.9% with stage 1 and 14.9% with stage 2).