Poliklinik başvurularında antipsikotik başlanan çocuk ve ergenlerde tedavinin etki ve yan etkilerinin değerlendirilmesi
Assessment of the effectiveness and side effects of antipsychotic treatment in children and adolescents initiated on psychiatric outpatient clinic admissions
  1. Tez No: 837387
  2. Yazar: ŞEBNEM BÜŞRA ALTUNKALEM USLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA TURAL HESAPÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Amaç: Çocuk ve ergen psikiyatri polikliniğinde antipsikotik tedavisi başlanan 6-18 yaş arası çocuk ve ergenlerde antipsikotik tedavi etkinliğinin ve yan etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çocuk ve ergen psikiyatri polikliniğine bir yıllık süreçte başvuran, antipsikotik tedavisi başlanan ve verileri tam olan çocuk ve ergenlerin 98'i araştırmaya alınmıştır. İlaç etkinliği; CGI-S, CDI, SCARED, Turgay, Young Mani, SAPS- SANS, SDKL, NSESSS ölçekleri; yan etkileri UKU ve LÜAYED ölçekleri ile değerlendirilmiştir. Hastaların 0., 3. ve 6. ay başvurularındaki ilaç etkinlikleri, antropolojik ölçümleri, laboratuvar bulguları ve yan etkiler incelenmiştir. Bulgular: En sık antipsikotik başlanan tanılar MDB (%34.7), DB (%22.4) ve DEHB (%8.2), BB (%18.4)'dir. AP'lerin %54.1'inin (n=53) risperidon, %25.5'inin (n=25) aripiprazol, %13.3'ünün (n=13) olanzapin, %7.1'inin (n=7) ketiyapin olduğu görülmüştür. 6 aylık süreçte MDB, DEHB ve DB tanısı konulmuş hastalarda risperidon ve aripiprazolün benzer etki düzeyine sahip olduğu (sırasıyla p=0.168, (Dikkatsizlik p=0.760, Hareketlilik p=0.287, Dürtüsellik p=0.681), p=0.279), BB tanısı konulmuş olanlarda olanzapinin risperidona göre daha etkili olduğu (p=0.021) saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The study was aimed to assess the effectiveness and side effects of antipsychotic treatment in children and adolescents aged 6-18 who initiated antipsychotic treatment at the child and adolescent psychiatry outpatient clinic. Materials and Methods: During a one-year period, 98 children and adolescents who initiated antipsychotic treatment and had complete data were included in the study at the child and adolescent psychiatry outpatient clinic. The effects were evaluated using CGI-S, CDRS, SCARED, Turgay, YMRS, SAPS-SANS, ABC, NSESSS scales, while side effects were assessed using the UKU and LUNSERS scales. Medication administrations, anthropological measurements, laboratory studies and side effects of the patients at their 0th, 3rd and 6th month follow-up visits were evaluated. Results: The most common diagnoses for which antipsychotic medications were initiated were MDD (34.7%), CD (22.4%), ADHD (8.2%) and BD (18.4%). It was observed that 54.1% (n=53) of APs were risperidone, 25.5% (n=25) aripiprazole, 13.3% (n=13) olanzapine, 7.1% (n=7) quetiapine. In a 6-month period, risperidone and aripiprazole had similar efficacy in MDD, ADHD and CD (respectively, p=0.168, (Inattention p=0.760, Hyperactivity p=0.287, Impulsivity p=0.681), p=0.279), while olanzapine was more effective than risperidone for BD (p=0.021).