Sağlıklı gözlerde geniş açılı görüntüleme yöntemi kullanılarak elde edilen fundus otofloresans görüntülerinin yaş gruplarına göre kantitatif olarak analizi ve tekrarlanabilirliğinin değerlendirilmesi
Quantitative analysis of fundus autoflorence images obtained using the wide angle imaging method in healthy eyes, according to age groups, and evaluation of their repeatability
  1. Tez No: 837405
  2. Yazar: BERKAY TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FULYA DUMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş ve amaç: Floresans bir maddenin üzerine yansıtılan belli dalga boyundaki ışığı daha uzun bir dalga boyunda geri yansıtmasıdır. Otofloresans görüntülemede lipofusin gibi endojen floroforların bu özelliklerinden faydalanılarak invaziv bir girişim olmadan görüntü elde edilir. Geniş açılı görüntüleme sistemleri ile her yaş grubundan hastada çok kısa sürede ve dilatasyon gerekmeden kolaylıkla geniş açılı görüntüler elde edilmektedir. Biz de bu çalışmada geniş açılı görüntüleme ile elde ettiğimiz fundus otofloresans görüntüleri, görüntü işleme yazılımı ImageJ kullanarak analiz edip, optik disk ve damar gibi endojen floroforlar içermeyen yapıları da kullanarak, fundus otofloresansın hangi yaştan itibaren ölçülebildiğini, yaşa göre değişimini ve tekrarlanabilir ölçümler elde edilebilirliğini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve yöntem: Kasım 2023'te hastanemiz göz hastalıkları kliniğine başvuran göz hastalıkları ve sistemik hastalıklar açısından sağlıklı yaşları 2 ile 60 arasında değişen 106 katılımcının 212 gözü çalışmaya dahil edilmiştir. Tüm görüntüler geniş açılı görüntüleme cihazı kullanılarak elde edilip ImageJ yazılımı ile uygun şekilde analiz edildikten sonra istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmada 212 gözün incelenen sekiz makula segmentinde, bu segmentlerin ortalaması alınarak oluşturulan dört makula kadranında, merkeze farklı uzaklıklarda periferden belirlenen üç farklı noktada ve sekiz kadranın ortalaması alınarak hesaplanan ortalama makulada FOF değerlerinin tümü incelenen tüm yaş gruplarında istatistiksel olarak anlamlı şekilde yaşla birlikte artış göstermiştir. Yaş ile süperior, inferior ve temporal kadranlar; düzeltme uygulanmış ve uygulanmamış ortalama makula fundus otofloresansı yüksek düzeyde pozitif, periferden elde edilen fundus otofloresansı zayıf düzeyde pozitif korelasyon göstermektedir. Değerlendirilen sekiz makula segmentinden en yüksek fundus otofloresansına sahip segment sekiz numaralı segment, en yüksek kadran ise temporal kadran olarak belirlenmiştir. Perifere doğru gittikçe fundus otofloresansı azalış göstermektedir. Değerlendirilen tüm alanlar istatistiksel olarak mükemmel şekilde tekrarlanabilirlik göstermektedir ve düzeltme uygulanan ortalama makula ölçümlerinde uyum değeri daha yüksektir. Elde edilen sağ ve sol göz ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktur. Sonuç: Yaş ile FOF gelişimi arasındaki güçlü ilişki geniş alan görüntüleme sistemiyle yapılan ölçümlerle gösterilebilmektedir ve tekrarlanan ölçümler arasında istatistiksel olarak mükemmel uyum vardır. Damar ve optik disk yapıları kullanılarak uyum arttırılabilir ve yaşla fundus otofloresansı arasındaki ilişki daha sağlıklı olarak gösterilebilir. Bahsedilen özellikleriyle kullandığımıza benzer geniş açılı görüntüleme sistemlerinin yüksek tekrarlanabilirlikle klinik pratikte kullanılabileceğini ve bu amaçla yapılacak daha çok çalışmaya ihtiyaç olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: Fluorescence is the reflection of a certain wavelength of light reflected on a substance at a longer wavelength. In autofluorescence imaging, images are obtained without any invasive intervention by taking advantage of these properties of endogenous fluorophores such as lipofuscin. With wide-field imaging, wide-field images can be easily obtained for patients of all age groups in a very short time and without the need for dilatation. In this study, we analyzed the fundus autofluorescence images obtained by wide-field imaging with the help of the image processing software ImageJ, using structures that do not contain endogenous fluorophores, such as the optic disc and vessels. Thus, we aimed to evaluate the age at which fundus autofluorescence can be measured, its age-related changes, and the availability of repeatable measurements. Materials and methods: 212 eyes of 106 participants aged between 2 and 60, healthy in terms of ophthalmic and systemic diseases, who applied to the ophthalmology clinic of our hospital in November 2023, were included in the study. All images were obtained using a wide-field imaging device, analyzed appropriately with ImageJ software, and then evaluated statistically. Results: In the eight macular segments examined in the study, in the four macular quadrants formed by averaging these segments, in three different points determined from the periphery at different distances from the center, and in all the average macular variables calculated by taking the average of the eight quadrants, all showed a statistically significant increase with age in all age groups examined. Superior, inferior and temporal quadrants; Average macular fundus autofluorescence with and without correction is highly, and fundus autofluorescence obtained from the periphery is weakly positively correlated with age. Among the eight macular segments evaluated, the segment with the highest fundus autofluorescence was determined as segment eight, and the quadrant with the highest fundus autofluorescence was determined as the temporal quadrant. Fundus autofluorescence decreases towards the periphery. All evaluated areas show excellent statistical reproducibility, and mean macular measurements with correction have higher agreement values. There is no statistically significant difference between the right and left eye measurements obtained. Conclusion: The strong relationship between age and FAF development can be demonstrated by measurements made with a wide-field imaging system, and there is excellent statistical conformity between repeated measurements. By using vascular and optic disc structures, compliance can be increased and the relationship between age and fundus autofluorescence can be demonstrated more clearly. We think that wide-field imaging systems similar to the one we use with the mentioned features can be used in clinical practice with high reproducibility. Therefore, more studies are needed for this purpose.