Doğum sırasında fetal distress gelişen term gebeliklerde fetüslerin umbilikal arter N-Terminal-Pro brain natriüretik peptit düzeyleri
Umbilical artery N-Terminal-Pro brain natriuretic peptide levels of fetus in term pregnancies developing with fetal distress during birth
- Tez No: 837406
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN KABA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş: Fetal distress oksijen yetmezliğinin ortaya çıkardığı asidoz ve buna bağlı olarak fetal gelişimin meydana getirdiği tepkiler olarak izlenmektedir. Prenatal dönemde fetal distress tanısında çeşitli testler kullanılmakta olup, erken tanınması ve doğru yönetilmesi ile fetal ve maternal morbidite ve mortalitenin önüne geçilmeye çalışılmaktadır. Bu çalışmada; doğum eylemi sırasında fetal distress nedeniyle sezaryen ile doğumu gerçekleştirilen fetüslerin umbilikal arter N-Terminal proBrain Natriüretik Peptit (NT-proBNP) seviyelerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Bu prospektif çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde, 37-41. gebelik haftaları arasında elektif olarak sezaryen yapılan (grup 1, n=70) ve doğum eylemi sırasında fetal distress nedeniyle sezaryen yapılan (grup 2, n=70) toplam 140 gebe dahil edildi. Çalışmaya katılanların sosyodemografik ve obstetrik verileri, fetal umbilikal kan NT-proBNP düzeyleri veri tabanına kaydedildi. Bulgular: Gruplar arasında yaş, vücut kitle indeksi, maternal kan grubu, gebelik haftası, ikili ve üçlü tarama testleri, normal fetal anatomik tarama, bebek cinsiyet oranları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yok iken (p>0,05), gravide ve parite sayıları, bebek boy ve kilosu, Apgar skorları (1. Ve 5.
Özet (Çeviri)
Introduction: Fetal distress is observed as acidosis caused by oxygen deficiency and the resulting reactions of fetal development. Various tests are used to diagnose fetal distress in the prenatal period, and efforts are made to prevent fetal and maternal morbidity and mortality through early recognition and correct management. In this study; It was aimed to evaluate the umbilical artery N Terminal pro Brain Natriuretic Peptide (NT- proBNP) levels of fetuses delivered by cesarean section due to fetal distress during labor . Material and Methods: This prospective study was conducted at the Gynecology and Obstetrics Clinic of Health Sciences University (HSU) Antalya Training and Research Hospital, 37-41. A total of 140 pregnant women who underwent elective cesarean section between weeks of gestation (group 1, n=70) and cesarean section due to fetal distress during labor (group 2, n=70) were included. Sociodemographic and obstetric data and fetal umbilical blood NT- proBNP levels of the study participants were recorded in the database.