Uşak ilinde yaşayan yetişkin bireylerde irritabl bağırsak sendromu alt tipleri ve şiddetinin diyet tetikleyicileriyle ilişkisi
The relationship of irritable bowel syndrome subtypes and severity with dietary triggers in adult individuals living in usak
- Tez No: 837444
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BORA EKİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
İrritabl bağırsak sendromu (İBS) semptomlarını tetikleyen önemli faktörlerden birinin gıdalar olduğu bilinmektedir. Bu sebeple son yıllarda FODMAP diyeti gibi dışlama diyetleri popülerlik kazanmıştır. Çok yönlü etiyolojisi ve farklı klinik tablolar sebebiyle uygulanacak diyetler zor ve karmaşık görünmektedir. Bu çalışma İBS'li bireylerde çeşitli semptomlara neden olan veya var olan semptom şiddetini artırdığı düşünülen ve dışlama diyetlerindeki kısıtlamalarda öne çıkan 38 diyet tetikleyicisinin İBS alt tipleri ve şiddet alt gruplarında farklı semptom şiddetine neden olup olmadığını saptamak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Uşak'ta yaşayan 18-65 yaşında İBS'li 300 katılımcının anketi doldurmasıyla veri toplama aşaması tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is known that foods are one of the important factors that trigger irritable bowel syndrome (IBS) symptoms. For this reason, exclusion diets such as the FODMAP diet have gained popularity in recent years. Diets to be applied seem difficult and complex due to their versatile etiology and different clinical manifestations. This study was conducted to determine whether 38 dietary triggers that cause various symptoms in individuals with IBS or are thought to increase existing symptom severity and are often prominent in restrictions on exclusion diets cause different symptom severity in IBS subtypes and IBS severity subgroups. The data collection phase was completed with the completion of the questionnaire by 300 participants aged 18-65 with IBS living in Usak.