The effects of eye movements on postural sway in the absence of retinal information
Retinal bilginin yokluğunda göz hareketlerinin postüral salınımlar üzerine etkisi
- Tez No: 837445
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENİH GÜRSES
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma, retinal bilginin etkisinden bağımsız olarak ekstraoküler kas propriyosepsiyonunun olası etkileri nedeniyle istemli göz hareketlerinin (EM) postüral salınım üzerindeki etkilerini deneysel olarak araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışmaya 25-37 yaş arası 30 sağlıklı gönüllü katılmıştır. Her denek, her biri 200 saniye süren, farklı deney koşullarında, ilki aydınlıkta sonraki yedi deney karanlık ortamda olmak üzere, gözleri açıkken sekiz adet sakin duruş deneyi gerçekleştirdi. Katılımcılar ikinci deneyde karanlık ortamda standard sakin duruş deneyi gerçekleştirdi. Üçüncü ve dördüncü deneyler iki farklı sıklıkta gönderilen (0.0455 ve 0.0667 Hz) ses uyaranı varken göz hareketi yapılmadan gerçekleştirildi. Son dört deneyde deneklerden, karışık sırayla ses uyaranını takip ederek gözlerini yukarıda belirtilen frekanslarda periyodik olarak dikey ve yatay yönlerde hareket ettirmeleri istendi. Basınç merkezi (CoP) sinyali yapılan deneyler sırasında toplanan kuvvet platformu verileri aracılığıyla antero-posterior (CoPx) ve mediolateral (CoPy) yönlerde ayrı ayrı hesaplandı. Eş zamanlı olarak göz hareketleri elektrookülografi sensörleri ile dikey (EMv) ve yatay (EMh) yönlerde toplandı. Her deney için, toplam yol uzunluğu (PL), antero-posterior (STDx) ve mediolateral (STDy) eksenlerdeki CoP'nin standart sapması, 95\% güven aralıklı elips ile salınım alanı (SAC95) ve postüral salınım alanının süpürme hızı (SASR) CoP sinyali üzerinden hesaplandı. EMv'ye karşı CoPx ve EMh'ye karşı CoPy sinyalleri üzerinden yapılan frekans analizlerinde çapraz güç spektrumu yoğunluğu fonksiyonunun büyüklüğü (Mcpsd) ve koherans (Coher) tahminleri hesaplandı. Her ölçüm için görme, ses uyaranı ve göz hareketlerine bağlı manipülasyonun etkisini analiz etmek amacıyla tekrarlanan ölçüm ANOVA istatistiksel analizi gerçekleştirildi. Coher ve Mcpsd, göz hareketi olmayan deneylerde karşılaştırıldığında uyarım frekanslarında anlamlı derecede arttı. Sonuçlarımız postüral salınım ve göz hareketleri arasında gözlemlenen, kişiden kişiye değişen, aralıklı bir koherans davranışı ortaya çıkardı. PL karanlıkta aydınlığa göre arttı. SAC95, üçüncü deneyle karşılaştırıldığında dördüncü deneyde anlamlı derecede daha büyüktü.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of voluntary eye movements (EM) on postural sway experimentally due to the possible effect of extraocular muscle proprioception independent of the effect of retinal information. Thirty healthy volunteers aged 25-37 years participated in the study. Each subject performed eight quiet stance trials, each lasting 200 seconds, in different experimental conditions, the first trial in the light and the later trials in the dark environment while their eyes were open. The second trial was a quiet stance in the dark. The third and fourth trials were performed with sound inputs at two different frequencies (0.0455 and 0.0667 Hz) without eye movements. In the last four experiments, subjects were asked to move their eyes in vertical and horizontal directions periodically at the aforementioned frequencies following the beep sounds in shuffled order. The center of pressure (CoP) signal was estimated through the force platform data collected during the experiments in anteroposterior (CoPx) and mediolateral (CoPy) directions. Simultaneously, eye movements were collected in vertical (EMv) and horizontal (EMh) directions by electrooculography sensors. For each trial, the total path length (PL), the standard deviation of CoP in the anteroposterior (STDx) and mediolateral (STDy) axes, sway area by confidence 95\% ellipse (SAC95), and the sweep rate of postural sway area (SASR) were estimated over the CoP signal. The coherence (Coher) and the magnitude (Mcpsd) of the cross-power spectral density function estimates were computed in the frequency domain analyses over EMv versus CoPx and EMh versus CoPy. Repeated measure ANOVA was performed to analyze the effect of manipulation due to vision, sound input, and eye movements for each metric. The coherence and Mcpsd increased significantly in the input frequencies compared to trials without eye movements. Our results revealed an intermittent coherent behavior observed between postural sway and eye movements which varied from subject to subject. PL increased in the dark against the light. SAC95 was significantly larger in the fourth trial compared to the third.