Deep learning-based applications of control engineering
Kontrol mühendisliğinde derin öğrenme tabanlı uygulamalar
  1. Tez No: 837450
  2. Yazar: SANEM MERAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN ÇİFDALÖZ, DOÇ. DR. ERDEM AKAGÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Derin öğrenme uygulama alanları içerisinde; kontrol, sıklıkla araştırılan bir konudur. Özellikle sistem parametrelerinin belirlenmesi, birçok farklı potansiyel konuya ışık tutan bir araştırma alanıdır. Bu tezde, ikinci dereceden bir sistemin sönümleme katsayısı ve doğal frekansı için derin tekrarlayan sinir ağları kullanılarak sistem parametre tanımlaması yapılmıştır. Eğitilen ağ kapalı döngü konfigürasyonu içerisindedir, ayrıca döngü içinde eğitim gerçekleştirilir. Derin öğrenmenin parametre tanımlama alanına entegrasyonu, parametre tanımlamanın doğruluğunu artırmayı amaçlamaktadır. Tahmin edilen parametreler, incelenen sistem için bir PID kontrolcüyü ayarlamak için kullanılır, dolayısıyla adaptif bir kontrolcü konsepti gerçekleştirilir.
Özet (Çeviri)
Within the applications of deep learning, control is a frequently visited subject. Especially system parameter identification is a research field that diverges to many different potential improvements. In this thesis, system parameter identification is performed for the damping coefficient and the natural frequency of a second order system, using deep recurrent neural networks. The network trained has been implemented into a closed loop configuration, furthermore in the loop training is actualized. The integration of deep learning into the domain of parameter identification aims to enhance the accuracy of parameter identification. The parameters predicted are utilized to tune a PID controller for the investigated system, therefore an adaptive controller concept is realized.