A 3D video quality evaluation model that provides high depth perception satisfaction and efficient transmission channel use based on depth cues
Derinlik ipuçlarına dayanarak yüksek derinlik algısı memnuniyeti ve verimli iletim kanalı kullanımı sağlayan bir 3 boyutlu video kalite değerlendirme modeli
  1. Tez No: 858775
  2. Yazar: YAMAÇ TAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKÇE NUR YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TED Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bilimsel araştırmaların ve akademik çalışmaların ivmelenerek arttığı Bilgisayarlı Görü alanında 3 Boyutlu (3B) videoların kullanımını temel alan uygulamaların popülaritesi her geçen gün yükselmektedir. Doğası itibariyla 3 boyutlu videoların kalitesini belirleyici rolde, iç-dış mekan farklılıkları ve çevresel faktörler gibi birçok değişken bulunmaktadır. Bu bağlamda, modern uygulamalarda kullanılacak 3B videoların kalite değerlendirmesi için yeni yöntemler geliştirmek, yüksek derinlik algısı memnuniyeti ve verimli iletim kanalı kullanımı sağlamak için elzemdir. Bu tezde, İnsan Görsel Sistemi (İGS) özelliklerini dikkate alarak izleyicilerde derinlik algısı memnuniyetini artırmayı amaçlayan dinamik, uyarlanabilir ve herhangi bir referans video gerektirmeyen bir 3B video kalite değerlendirme modeli sunulmuştur. Sunulan modelin temelleri, hem videoları oluşturan renkli görüntülerin, hem de derinlik haritalarının ilgili işlemlere dahil edildiği ölçüm metodlarına dayandırılmıştır. Derin öğrenme temelli yaklaşımlarının kullanılmasına azami önem gösterilen çalışmada Havadan Perspektif (AP) ölçüm metodu için Pix2Pix, Hareket Bilgisi (MI) ölçüm metodu için RAFT, Ağ Katmansal Görüntü Boyutu (RIS) ve Yakınsama (CONV) ölçüm metodları için ise YOLOv8 modelleri kullanılmıştır. Tüm yöntemler renkli videolar üzerinde gerçekleştirilmekle birlikte RIS ve CONV yöntemlerinde derinlik haritaları da hesaplamalara dahil edilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda, önerilen yöntemlerin tüm çıktıları beklenen sonuçları karşılayacak şekilde elde edilmiş ve tez çalışması başarıyla tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the field of Computer Vision, where scientific research and academic studies are accelerating, the popularity of applications based on the use of 3 Dimensional (3D) videos is increasing day by day. There are many variables that determine the quality of 3D videos such as indoor-outdoor differences and environmental factors. In this context, it is essential to develop new methods for quality evaluation of 3D videos to be used in modern applications to provide high depth satisfaction and efficient transmission channel use. In this thesis, a dynamic, adaptive, and No Reference (NR), which does not require any reference video, 3D video quality assessment model is proposed that aims to increase depth perception satisfaction in viewers by taking into account the Human Visual System (HVS) characteristics. The proposed model is based on measurement methods derived from the color images and/or the depth maps that make up the 3D videos. In this study, where utmost importance was given to the use of deep learning-based approaches, Pix2Pix model was used for the Aerial Perspective (AP) measurement method, RAFT model was used for the Motion Information (MI) measurement method, and YOLOv8 model was used for the Retinal Image Size (RIS) and Convergence (CONV) measurement methods. Although all methods are performed on color videos, depth maps are also included in the calculations in RIS and CONV methods. As a result of the studies conducted, all outputs of the proposed methods were obtained to fulfil the expected results and the thesis work was successfully completed.