Ratlarda deneysel ovaryan torsiyondetorsiyon hasarında G-CSF ve metilprednizolon tedavisinin oksidatif stres ve enflamasyon üzerine etkisi
The effects of G-CSF and methylprednisolone treatment on oxidative stress and inflammation in ovarian torsion-detorsion injury in rats
- Tez No: 837492
- Danışmanlar: PROF. DR. FİSUN VURAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Ratlarda over torsiyon ve detorsiyon işleminde G-CSF ve metilprednizolon birlikte ve ayrı ayrı kullanımının oksidatif stres ve enflamasyon üzerine etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 39 adet erişkin sağlıklı, gebe olmayan, 200- 250 gram ağırlığında, Sprague-Dawley cinsi dişi rat kullanıldı. Ratlar rastgele olarak 5 gruba ayrıldı. Grup 1(n:7): Batın açılıp direk sol ooferektomi yapıldı. Grup 2 (n:8): Sol overde torsiyon uygulandı. Batın kapatıldı. 120 dakika sonra batın açıldı, detorsiyon yapıldı. Detorsiyon işleminden 120 dakika sonra sol ooferektomi uygulandı. Grup 3(n:8), Grup 4(n:8), Grup 5(n:8)'e aynı cerrahi teknik uygulandı. Torsiyon işleminden 90 dakika sonra intraperitoneal olarak ajanlar enjekte edildi. Torsiyon işleminden 120 dakika sonra relaparatomi yapılarak detorsiyon yapılıp batın tekrar kapatıldı. Detorsiyondan 120 dakika sonra batın tekrar açılarak sol ooferektomi yapıldı. Ratlardan 3 cc kan alınarak usulüne uygun olarak sakrifikasyon işlemi yapıldı. Torsiyon işleminden 90 dakika sonra Grup 3, Grup 4, Grup 5'e sırasıyla filgrastim (100 µg/kg), metilprednizolon (30 mg/kg), filgrastim (100 µg/kg) + metilprednizolon (30 mg/kg) dozunda verildi. Laboratuvar incelemesi olarak sol over dokusunun yarısı; TAS, TOS, OSİ, IL1β, IL 6, TNFα için -70 °C'de derin dondurucuda saklandı. Diğer yarısı ise hematoksilen-eozin ile boyandı ve preparatlarda folikül dejenerasyonu, interstisyel ödem, vasküler dilatasyon, hemoraji, PNL infiltrasyonuna bakıldı. Her preparata hasar skoruna göre puan verildi. Skorlar için; 0: hasar yok, 1: az hasar, 2: orta hasar, 3: şiddetli hasar puanlama sistemi kullanıldı. Bulgular: Filgrastim tedavisi uygulanan grupta TAS, TOS, OSİ, IL1β, IL 6, TNFα değerlerinde ve histolojik skorlarda tedavi verilmeyen gruba göre azalma meydana gelmiş olsa da biyokimyasal olarak istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the effects of G-CSF and/or methylprednisolone on oxidative stress and inflammation of ischemia reperfusion injury. Materials and Methods: In our study, 39 adult healthy, non-pregnant, female Sprague-Dawley rats weighing between 200-250 grams were used. The rats were randomly divided into five groups. Group 1 (n:7): An open abdominal procedure was performed, and direct left oophorectomy was carried out. Group 2 (n:8): Torsion was applied to the left ovary, and the abdomen was closed. After 120 minutes, the abdomen was reopened, detorsion was performed, and 120 minutes later, left oophorectomy was applied. Group 3 (n:8), Group 4 (n:8) and Group 5 (n:8) underwent the same surgical technique. Agents were injected intraperitoneally 90 minutes after the torsion procedure. After 120 minutes of the torsion procedure, a relaparotomy was performed to carry out detorsion, and the abdomen was closed again. Following detorsion for 120 minutes, the abdomen was reopened, and left oophorectomy was performed. 3 cc of blood was collected from the rats and the sacrifice process was performed in accordance with the procedure. 90 minutes after the torsion procedure, Group 3, Group 4 and Group 5 were administered filgrastim (100 µg/kg), methylprednisolone (30 mg/kg) and filgrastim (100 µg/kg) + methylprednisolone (30 mg/kg) doses respectively. Half of the left ovarian tissue was stored at -70 °C in deep freezer for the laboratory analysis of TAS, TOS, OSI, IL1β, IL 6 and TNFα. The other half was stained with hematoxylin and eosin and follicle degeneration, interstitial edema, vascular dilatation, hemorrhage and PNLinfiltration were examined in the preparations. Each preparation was scored based on the degree of damage. A scoring system was used as follows; 0:no damage, 1: minimal damage, 2: moderate damage, 3: severe damage. xiii Results: While the values of TAS, TOS, OSI, IL1β, IL 6, TNFα as well as the histological scores, decreased in the group treated with filgrastim compared to the untreated group, there was no statistically significant difference biochemically.