Çocuk hastalarda manyetik rezonans görüntülemede sedasyon, gözlemsel karşilaştirma; sevofluran, tiyopental, propofol
Sedation in magnetic resonance imaging in pediatric patients, observational comparison; sevoflurane, tiopental, propofol
  1. Tez No: 837491
  2. Yazar: ABDULHAMİT ŞEHİD KILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK BORAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma; manyetik rezonans görüntülemede çocuk hastaların sedasyonu için kullanılan Sevofluran, Tiyopental ve Propofol ilaçlarını etkinlik, güvenlik, zaman yönetimi, yan etkiler gibi konularda karşılaştırarak en uygun ilacı bulmak amacıyla planlandı. Çalışma, 2021 Eylül-2022 Aralık ayları arasında gözlemsel olarak yapıldı. Çalışmaya, ASA 1-2-3 ve 1 ay-12 yaş arası 126 çocuk hasta alındı. Hastalar ilaç gruplarına rastgele dağıtıldı ve gruplar; Sevofluran (S grubu=43 hasta), Tiyopental (T grubu=41 hasta) ve Propofol (P grubu=42 hasta) olarak belirlendi. Premedikasyon olarak her hastaya indüksiyon öncesi 10 mcg/kg Atropin uygulandı. S grubunda; indüksiyonda %8, idamede %1,5 Sevofluran kullanıldı. T grubunda; indüksiyonda 5 mg/kg, idamede (ilk 15 dk sonrası her 10 dk da bir) 3 mg/kg Tiyopental kullanıldı. P grubunda; indüksiyonda 2 mg/kg, idamede 150 mcg/kg/dk Propofol kullanıldı. Hastaların; nabız, satürasyon, solunum sayısı, kan basıncı, end-tidal CO2, indüksiyon süresi, uyanma ve derlenme süresi, hareket sayıları, post-anestezik ajitasyon skorları, hava yolu güvenlik tablosu puanları kaydedildi. Hastaların gruplara dağılımında; yaş, görüntüleme süreleri, ASA ve Mallampati skoru açısından anlamlı fark yoktur. Sevofluran ile uyanma ve derlenme sürelerinin anlamlı olarak daha kısa olduğu, post-anestezik ajitasyonun daha fazla olduğu saptandı. Tiyopental ile solunum komplikasyonlarının en az olduğu ve indüksiyonun hızlı olduğu, hipotansiyonun daha fazla olduğu saptandı. Propofol ile ajitasyonun en az olduğu, solunum komplikasyonlarının en fazla olduğu saptandı. Sonuç olarak; her üç ilacın da sedasyon başarısı benzer bulundu. Avantaj ve dezavantajlarını değerlendirerek hasta bazlı tercih yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study; was planned to find the most appropriate drug by comparing Sevoflurane, Thiopental and Propofol drugs used for sedation of pediatric patients in magnetic resonance imaging on issues such as effectiveness, safety, time management and side effects. The study was conducted observationally between September 2021 and December 2022. 126 child patients with ASA 1-2-3 and between the ages of 1 month and 12 years were included in the study. Patients were randomly distributed to drug groups and the groups were determined as Sevoflurane (S group = 43 patients), Thiopental (T group = 41 patients) and Propofol (P group = 42 patients). As premedication, 10 mcg/kg Atropine was administered to each patient before induction. In group S; 8% Sevoflurane was used for induction and 1.5% for maintenance. In group T; 5 mg/kg Thiopental was used in induction and 3 mg/kg was used in maintenance (every 10 minutes after the first 15 minutes). In group P; 2 mg/kg Propofol was used for induction and 150 mcg/kg/min for maintenance. The patients' pulse, saturation, respiratory rate, blood pressure, end-tidal CO2, induction time, awakening and recovery time, number of movements, post-anesthetic agitation scores, and airway safety table scores were recorded. In the distribution of patients into groups; there is no significant difference in terms of age, imaging times, ASA and Mallampati score. It was determined that awakening and recovery times were significantly shorter and post-anesthetic agitation was higher with sevoflurane. It was found that respiratory complications were minimal with thiopental, induction was faster, and hypotension was more. It was found that agitation was least and respiratory complications were highest with propofol. In conclusion; the sedation success of all three drugs was found to be similar. A patient-based choice should be made by evaluating the advantages and disadvantages.