Avcı böcek siyahboyunlu tahtakurusu, Nesidiocoris tenuis (Reuter, 1895) (Hemiptera: Miridae)'in seleksiyon ile chlorantraniliprole+abamectin'e karşı duyarlılık azalışının araştırılması
Investigation on reduce sensitivity of predator zoophytophagous plant bug, Nesidiocoris tenuis (Reuter, 1895) (Hemiptera: Miridae) to chlorantraniliprole+abamectin by selection
- Tez No: 837499
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Entomoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez çalışmasında domates yetiştiriciliğinde zarar yapma potansiyeli yüksek olan domates güvesi, beyazsinek ve kırmızı örümcek gibi domates zararlılarına karşı biyolojik mücadele etmeni olarak kullanılan, Nesidiocoris tenuis (Reuter, 1895) (Hemiptera, Miridae)'in bu zararlılara karşı daha etkin mücadele edilebilmesi için faydalı böceğin kitle üretimi gerçekleştirildikten sonra chlorantraniliprole+abamectin aktif maddesine karşı direnç kazandırılmış Nesidiocoris tenuis bireylerinin elde edilmesi hedeflenmiştir. Faydalı böcekler önce iklim odası koşullarında yetiştirilmeye başlanıp, ortama adapte edildikten sonra önce bioassay çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Bioassay çalışmaları sonucunda LC90 değeri 700 ppm olarak belirlenmiştir. 700 ppm ile seleksiyon çalışmaları başlatılmış, ilaçlamalar gerçekleştirildikten sonra canlı kalan bireylerin tekrar üretimi yapılıp, 2. ve 3.döneme gelen nimflerle 4 basamakta seleksiyon çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda; chlorantraniliprole+abamectin aktif maddesine karşı başlangıç pupulasyonuna göre Nesidiocoris tenuis bireyleri 5 kat daha dirençli hale gelmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, Nesidiocoris tenuis (Reuter, 1895) (Hemiptera, Miridae), which is used as a biological control agent against tomato pests such as tomato moth, whitefly and red spider, which have a high damage threshold in tomato cultivation, was used as a beneficial insect to combat these pests more effectively. After mass production is carried out, it is aimed to obtain Nesidiocoris tenuis individuals that are resistant to the active substance chlorantraniliprole + abamectin. Beneficial insects first started to be grown in climate chamber conditions, and after they were adapted to the environment, bioassay studies were carried out first. As a result of bioassay studies, the LC90 value was determined as 700 ppm. Selection studies were started with 700 ppm, and after the spraying, the surviving individuals were reproduced and selection studies were carried out in 4 steps with the nymphs that reached the 2nd and 3rd instars. As a result of this study; Nesidiocoris tenuis individuals became 5 times more resistant to the active ingredient chlorantraniliprole+abamectin compared to the initial population.