Elastik zemin üzerinde bulunan fonksiyonel değişimli tabakaya sahip eksenel yüklü kesik konik kabukların stabilitesi
Stability of axially compressed truncated conical shells with functionally graded layer surrounded by elastic medium
- Tez No: 837515
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ POLAT ÖZYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Tez çalışmasında elastik zemin üzerinde bulunan fonksiyonel değişimli üç katmanlı kesik konik kabuklar için stabilite analizleri sunulmuştur. Fonksiyonel değişimli malzemelerin (FDM) malzeme özelliklerinin, kalınlık yönünde bileşenlerinin hacim kesirleri açısından basit kuvvet yasasına ve üstel dağılımlara derecelendirildiği varsayılmıştır. Elastik zeminin kesik konik kabuk üzerindeki etkisini tanımlamak için Winkler ve Pasternak zemin modelleri kullanılmıştır. Bir FDM orta katmanına sahip üç katmanlı kesik konik kabuk için temel ilişkiler, değiştirilmiş Donnell tipi dinamik kararlılık ve uyumluluk denklemleri kullanılarak türetilmiştir. Ana denklemler Galerkin yöntemi kullanılarak çözülmüştür. Sayısal sonuçlar, kabuk kalınlığı-FDM kalınlık oranı, uzunluk-yarıçap oranı, zemin rijitlikleri ve FG orta tabakasının bileşim profillerindeki değişimlerin boyutsuz kritik eksenel yük parametresi değerlerini vermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, stability analyses are presented for three-layer truncated conical shells with functional graded materials (FGM) on elastic medium. It is assumed that the material properties of the functionally alternating materials are graded to the simple power law and exponential distributions in terms of volume fractions of their components in the thickness direction. Winkler and Pasternak foundation models are used to describe the effect of the elastic foundation on the truncated conical shell. The fundamental relationships for the three-layer truncated conical shell with an FGM middle layer are derived using modified Donnell-type dynamic stability and compatibility equations. The governing equations are solved using the Galerkin method. The numerical results give dimensionless critical axial load parameter values for variations in the shell thickness-FGM thickness ratio, length-radius ratio, foundation stiffnesses and composition profiles of the FGM middle layer.