Uzaktan algılama verilerini kullanarak bıreysel ağaç taç tespit algoritması
Individual treecrowns detection algorithm using remote sensing data
- Tez No: 837531
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN SEPET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Teknolojideki büyük gelişmeler, programcıların verileri yönetme yöntemlerini modernize etmelerine olanak sağlamıştır. Bugün yapay zekâ, alt alanlarından birine çok odaklanmış durumda: veri yönetimi. Düzgün çalışması için, AI sistemleri bir tür veri analizi ve yönetimi gerektirir. Ormanlık yerlerden elde edilen veriler araştırmamızda dikkate alınan verilerdir. Yüksekten uçan uçaklar tarafından çekilen fotoğrafları içeren verileri elde ediyor ve işliyoruz. Bu çalışmada Bulgaristan'da Batı Balkan sıra dağlarından ve Bağdat şehrinin farklı bölgelerinden veriler elde edilmiştir. Veritabanı, turunçgiller gibi mevsimlik veya yaprak dökmeyen ağaç türlerinin farklı resimlerini içerir. Görüntü alımına yardımcı olmak için yüksek yoğunluklu, kısa menzilli insansız hava …
Özet (Çeviri)
Major advances in technology have allowed programmers to modernize the way they manage data. Today, artificial intelligence is very focused on one of its sub-fields: data management. To function properly, AI systems require some form of data analysis and management. The data obtained from wooded places such as forests are the data taken into consideration in our research. We acquire and process data that includes photographs taken by high-flying aircraft. In this study, data were obtained from the Western Balkan mountain ranges in Bulgaria and different regions of the city of Baghdad. The database contains different pictures of seasonal or evergreen tree species such as citrus. High-density, short-range drones can be used to aid image acquisition. The quality of the images helps alleviate the problem of recognizing tree crowns to some extent. We build an intelligent model based on machine learning concept and analyze forest aerial images using various image processing techniques. It is possible to provide a comprehensive description of the image and identify the trees in it. In addition, the captured trees are classified and data is provided for each category. The categories are young trees and old trees. Excellent recognition and classification accuracy is achieved.