Standards-compatible agile-devops methods integrated military software development model proposal
Standartlarla uyumlu çevik-devops yöntemleri ile entegre askeri yazılım geliştirme modeli önerisi
- Tez No: 837541
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEZİBAN SEÇKİN CODAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Askeri yazılım geliştirme alanı, katı standartlar, benzersiz güvenlik talepleri ve özel operasyonel gereklilikler ile karakterize edilen bir alandır. Bu durum, çok sayıda yenilikçi metodoloji, yeni araçlar ve en son tekniklerle sürekli olarak canlandırılan sivil yazılım geliştirme alanıyla tam bir tezat oluşturmaktadır. Ancak, bu evrimsel değişikliklere rağmen savunma yazılım sektörü, çevik yazılım ve DevOps gibi modern yaklaşımlardan büyük oranda etkilenmemiştir. Bu çağdaş metodolojiler, esneklikleri, adaptasyon yetenekleri ve güçlü iletişim özellikleriyle bilinirken savunma projeleri bağlamında henüz bütünsel olarak çok az incelenmiş ve ele alınmıştır. Bu çalışma, alandaki mevcut boşluğu doldurmaya çalışmaktadır. Temel amacı, bu çağdaş metodolojileri askeri yazılımın titiz talepleriyle entegre etmek ve böylece modernite ile geleneği birleştiren verimli bir yaklaşım sentezlemektir. Böyle bir entegrasyon sadece savunma yazılımı geliştirme sürecini modernize etmekle kalmayıp aynı zamanda askeri yazılım geliştirme standartlarıyla uyumlu kalmasını sağlama potansiyeline de sahiptir. Çalışma için çevik yöntem, DevOps ve DevSecOps'un ana hatlarını ortaya koyan ve daha sonra bunları savunma sektörüne özgü askeri standartların temeliyle karşılaştıran derinlemesine bir literatür taraması yapılmıştır. Ardından yapılan analiz, bütünleştirici, uyumlu bir modelin formüle edilmesini gerektiren, hissedilir bir ihtiyacı vurgulamıştır. Bu ihtiyacı ele alırken, çevik yöntem, DevOps ve DevSecOps'un dinamizmini askeri yazılım geleneklerinin değişmez ilkeleriyle ustalıkla birleştiren bir model hazırladık. Modelin gerçek dünyada nasıl işlediğini anlamak için savunma yazılımı uzmanlarına değerlendirdik. Mini mülakatlar ve bir anketle sektörün tepkisini ölçtük. İlk sonuçlar, modelin olumlu bir tepki aldığını göstermektedir. Sonuç olarak, bu araştırma akademik titizlik ve pratik yeniliğin kesiştiği noktada durmakta ve yalnızca oldukça zayıf olan mevcut literatürü zenginleştirmeyi değil, aynı zamanda savunma yazılımı endüstrisi için özel olarak tasarlanmış incelikli, ileriye dönük bir yaklaşıma öncülük etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Strong standards, unparalleled security demands, and specific operational requisites characterize military software development. This starkly contrasts civilian software undertakings, which have been continually invigorated by a plethora of innovative methodologies, novel tools, and state-of-the-art techniques. Despite this evolution, the defense software landscape has remained largely untouched by modern paradigms such as Agile and DevOps. These methodologies, renowned for their agility, adaptability, and robust communication mechanisms, still need to be holistically examined in the context of defense projects. This study endeavors to bridge this existing lacuna. Its central objective is to integrate these contemporary methodologies with the rigorous demands of military software, thereby synthesizing a framework that marries modernity with tradition. Such an integration has the potential to modernize the defense software development process and ensure that it remains compliant with its foundational standards. An in-depth literature review was initiated, revealing the contours of Agile, DevOps, and DevSecOps and contrasting them against the bedrock of military standards inherent to the defense sector. The ensuing analysis accentuated a palpable divide, necessitating an integrative, harmonized model. In addressing this need, we have crafted a model that adeptly merges Agile, DevOps, and DevSecOps dynamism with the steadfast principles of military software conventions. To ascertain its real-world relevance and applicability, the model was scrutinized by veterans within the defense software domain. The study sought to crystallize the industry's sentiment through structured mini-interviews and a comprehensive survey. Preliminary indications suggest a favorable reception, underscoring the model's potential value. In conclusion, this research stands at the confluence of academic rigor and practical innovation, aspiring to augment the extant literature and pioneer a nuanced, forward-looking approach tailored specifically for the defense software industry.