A review of combining agile practices & iso standards in project management
Proje yönetiminde agıle prensipleri ile ıso standartlarının birleştirilmesi üzerine bir inceleme
- Tez No: 453756
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜCEL BATU SALMAN, PROF. DR. ADEM KARAHOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Yalın yazılım geliştirme ile ISO 9001'in kapsadığı uygulamalar arasındaki ilişkiyi ele alan çok az akademik yazı bulunmaktadır. Makalelerin çoğu bu yaklaşımlar arasındaki farkın büyük olduğunu söyler; fakat bazıları da bu kavramların birbirini tamamlayıcı olduğunu ve her iki yaklaşım birlikte kullanıldığında verimin daha çok olduğunu belirtirler. Her ikisi de var olduğundan beri bağımsız olarak kullanılan endüstri standartlarıdır; Agile 1950'lerde ve ISO daha sonra. Agile çok daha eski olsa da, 2011 yılına kadar hiç resmileştirilmemiştir. BT proje yöneticileri, hedeflerine ulaşma, 12. Yüzyılda ve sonrasında mükemmel sonuçlar verme konusunda en iyi uygulamaları almak için giderek artan bir baskı altındadır. Bu tez, her iki standardı da keşfetme ve bu alanda daha ileri bir araştırma için temel olabilecek, proje yöneticileri ile sektördeki hissedarların gelecek projelerinde her iki standardı da birleştirmesi için muhtemel yeni yöntemler önerebilecek bir çalışma dokümanı elde etmek için standartların güçlü yönlerini birleştirme amacındadır. Sonuç olarak bu tez, ISO ve Agile standart elemanlarının birleştirilerek kullanılmasıyla şirketlerin ve organizasyonların finansal, yasal, tedarik standartlarını karşılama konusunda gelecekte yazılım proje yöneticilerine yardımcı olabilmeyi ve aynı zamanda değişen önceliklere ve ortamlara adapte olmak için gerekli becerileri sunmayı amaçlamaktadır. Bu tezde, yazılım geliştirmede yaygın olarak kullanılan önemli Agile metodolojilerinin özelliklerini tanımladım. Ayı zamanda bu metodolojilerin güçlü ve zayıf yönlerini tartışarak BT sektöründe Agile uygulamaları ile ISO standartlarının birleştirilmesiyle ilgili zorlukları anlattım. Tezimi desteklemek için bir anket yapıldı, bir gerçek zamanlı yazılım projesi gözlemlendi ve ilgili literatür incelendi. BT sektör çalışanlar ile akademisyenlerden anket yoluyla geri bildirim almak, hangi Agile uygulamalarının ISO ile uyumlu olduğunu ve sektörde çalışanların bunları geçmişte nasıl birleştirdiğini değerlendirmek için son derece önemliydi. Bulgulara göre burada Agile metodolojileri, BT sektöründe ISO standartlarıyla birleştirildiği zaman küçük, orta ve büyük ölçekli projeler için faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
There are few academic papers addressing the relationship between lean software development and the practices covered by ISO 9001. Most articles say that the divergence between these approaches is big, but some also point that these concepts can be complementary and gains are much higher when using both approaches. Both are industry standards which have been used independently since they both came into existence, Agile in the 1950's and ISO later on. Although Agile is much older, it never became formalized till sometime in 2001. IT project managers are increasingly under pressure to get best practices towards achieving their targets and delivering excellent results in the 21st century and beyond. This dissertaion intends to explore both standards and combine their respective strengths to achieve a working document which can serve as a basis for further research in this field and possibly propose new ways by which project managers and stakeholders in the industry can combine but standards in future projects. At the end it is intended that this thesis will be able to benefit future software project managers on meeting the financial, legal and procurement standards of companies and organizations through the use of combined ISO and Agile standard elements, while also introducing the ability required to adapt to changing priorities and environments. In this dissertation, I have described the characteristics of key agile methodologies that are widely used in software development. I have also discussed the strengths and weakness of these methodologies and provided the challenges associated with implementing the combination of agile processes and ISO standards in the IT industry. To support my dissertation, a survey was conducted, a real time software project observed and related literature reviewed. Getting feedback from IT industry practitioners and academicians through the survey was very important towards evaluating which agile practices were compatible with ISO and how industry practitioners had combined them in the past. According to findings here agile methodologies can provide good benefits for small, medium and large scaled projects when combined with ISO standards in the IT industry.