Savunma sanayii geliştirme projelerinin çevikleştirilmesi için PMI (Project Management Institute) standartlarıyla uyumlu proje yönetim süreç önerisi
Project management process proposal compatible with PMI (Project Management Institute) standards for the agility of defense industry development projects
  1. Tez No: 827204
  2. Yazar: AHMET ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE ÇALIPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Proje yönetiminde tüm dünyada kabul gören PMI standartlarının yayınlanan son baskısında (2021) proje yönetiminin süreç ve grup temeline dayalı yapısı tüm projeler için uygulanabilirliğinin sağlanabilmesi amacıyla genişletilerek daha kapsamlı ilkelere dayalı bir bakış açısına dönüştürülmüştür Türkiye'de son yıllarda savunma sanayinde milli ürün geliştirme projelerine önem verilmiştir. Bu çalışma ile proje sürelerinin uzunluğu, paydaş sayısının fazla olması nedeniyle yönetilmesi zor olan savunma sanayi proje sürecinin PMI standartları ile karşılaştırması yapılmıştır. Karşılaştırma ile savunma sanayi proje yönetim paydaşlarının PMI standartlarında belirtilen proje yönetim ilkelerine uyabilme kabiliyeti ve proje yönetim performans etki alanları çıktılarının savunma sanayi proje yönetim sürecinde karşılığı olup olmadığı araştırılmıştır. Savunma sanayi geliştirme projeleri için bir proje yönetim süreç önerisi geliştirilmiştir. Bu öneride savunma sanayi proje yönetim metodunu çevikleştirmek amacıyla alt süreçler tanımlanarak PMI standartlarında belirtilen proje yönetim ilkeleri ve performans etki alanları ile ilişkilendirilmiştir. Yürütülen iki örnek proje ile önerilen süreç karşılaştırılarak sürecin projeler üzerinde yaratabileceği etkiler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the latest edition (2021) of the globally accepted PMI standards in project management, the process and group-based structure of project management has been expanded and transformed into a more comprehensive principles-based perspective in order to ensure its applicability for all projects. In recent years, national development projects have been given importance in the defense industry of Türkiye. With this study, the defense industry project process, which is difficult to manage due to the long duration of the project and the large number of stakeholders, was compared with the PMI standards. By comparison, the ability of defense industry project management stakeholders to comply with the project management principles specified in the PMI standards and the outputs of project management performance domains have been researched in the defense industry project management process. A project management process proposal has been developed for defense industry development projects. In this proposal, in order to make the defense industry project management method agile, sub-processes are defined and associated with the project management principles and performance domains specified in the PMI standards. The effects of the process on the projects were evaluated by comparing the two sample projects carried out with the proposed process