Evaluation of the biochemical properties of morus alba fruit extract and its healing effect on patients with eczema
Morus alba meyve ekstresinin biyokimyasal özelliklerinin ve egzamalı hastalarda iyileştirici etkisinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 837584
  2. Yazar: MARYAM SABEEH MADHLOOM
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. ERCAN SELÇUK ÜNLÜ, Assist. Prof. Dr. EKHLASS M TAHA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoteknoloji, Biochemistry, Biotechnology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Egzama, küresel olarak yayılan kronik hastalıklardan biri olarak kabul edilir. Bu çalışmada E vitamini içeren beyaz dut bitkisinden (Morus alba) merhem hazırlanmıştır. Bu amaçla 200 gr kurutulmuş bitki öğütülerek %96 etanol ile 60oC refluksta ekstrakte edilmiş, filtre edilmiş ve ayırma hunisi kullanılarak rotovap ile buharlaştırılmıştır. Bütanol kullanılarak iki faz elde edildikten sonra bütanol fazı buharlaştırılarak kurutulmuş ekstrakt elde edilmiştir. Ekstraktın biyokimyasal içeriği, gaz kromatografi analizi ile değerlendirilmiştir. Her hasta için %0.5 ekstrakt içeren merhem hazırlamak için yağ içinde su (W/O) emülsifikasyonu kullılmıştır. Merhemin denendiği 110 hasta, farklı yaş ve cinsiyette 3 gruba (birinci grup egzamalı, ikinci grup sağlıklı ve üçüncü grup kontrol) ayrılarak, 4 ila 6 haftalık bir süre boyunca sonuçları karşılaştırılmıştır. Her gruptan E Vitamini, Granzim B ve Lipit profili analizi için kan örneği alınmıştır. Ekstraktın antibakteriyel aktivitesi, egzama hastalarının cilt yüzeyinde farklı konsantrasyonlarda bulunan S. aureus'a karşı test edilmiştir. Sonuçlar incelendiğinde, %0,5'lik ektrakt kan analizi sonuçlarında hafif değişikliklerle egzama hastalarında etkili olduğu, E vitamini seviyelerinde (4'ten 5'e) farklı olduğunu, granzim B'nin (200'den 180'e) önemli ölçüde düşürüldüğünü ve lipid profilinin hafifçe değiştiğini görülmüştür. Ekstraktın S. aureus'a karşı antibakteriyel aktivitesi olduğu da gözlenmiş olup ve farklı inhibisyon bölgeleri (9 mm ila 16 mm) tespit edilmiştir. Bu çalışma dut özünün egzama tedavisinde destekleyici olarak etkili bir şekilde kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Eczema is considered one of the chronic diseases spread globally. In this study, the ointment was prepared from the white mulberry plant (Morus alba), which contains vitamin E. 200g of dried mulberry, grind and extracted with 96% ethanol, 60oC in reflux setup, filtered in whatmann filter paper and evaporated with rotovap, using separation funnel suppled with butanol, after acquiring two phases, butanol phase was evaporated to obtain dried extract. Biochemical content of the extract was evaluated via gas chromatography analysis. Water-in-oil (W/O) emulsification was used to prepare ointment that contains 0.5g extract for each individual. The number of individuals on whom the ointment was tested were 110 divided into 3 groups (group one with eczema, group two healthy and group three control) with different ages and genders to compare the results for a period ranging from 4 to 6 weeks. For each group, blood sample were collected to be analyzed (Vitamin E, Granzyme B and Lipid profile). The antibacterial activity of the extract was tested against S. aureus. at different concentrations which was detected on the skin surface of eczema patients. The results indicate that 0.5% of the extract was effective on eczema patients with slight changes in the blood analysis results, vitamin E were enhance from 3.776 µg/ml to 5.681 µg/ml, granzyme B were significantly lowered from 180.06 pg/ml to 141.09pg/ml and lipid profile slightly changed in patients. The antibacterial activity of the extract against S. aureus was recorded and different inhibition zones were observed (9mm to 16mm). This study shows that mulberry abstract can be used effectively as a supplement for eczema treatment.