Genç yetişkinlerde yalnızlığın psikolojik iyi oluş, romantik ilişki doyumu ve duygu düzenleme ile ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship of lineliness with psichological well-being, romantic relationship satisfaction and emotion regulation among young adults
  1. Tez No: 837609
  2. Yazar: İREM GİZEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PETEK AKMAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Yalnızlığın psikolojik ve fiziksel sağlığına olan etkilerine ek olarak kişiler arası ilişkiler, romantik ilişkiler üzerinde de yadsınamaz bir etkisi olduğu bilinmektedir. Bu bağlamda, bu çalışmada genç yetişkinlerde yalnızlığın psikolojik iyi oluş, romantik ilişki doyumu ve duygu düzenleme ile ilişkisinin incelenmesi hedeflenmiştir. Araştırmaya 22-35 yaşları arasındaki 192'si kadın ve 89'u erkek olmak üzere toplam 281 genç yetişkin katılmıştır. Katılımcılar kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Araştırma değişkenleri arasındaki ilişkiler t-testleri, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson korelasyon analizi ve hiyerarşik çoklu regresyon ile incelenmiştir. Veri toplama sürecinde, Kişisel Bilgi Formu, Yetişkinler için Sosyal ve Duygusal Yalnızlık Ölçeği, Psikolojik İyi Oluş Ölçeği, İlişki Doyum Ölçeği, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği kullanılmıştır. Yapılan hiyerarşik çoklu regresyon analizinin sonuçları psikolojik iyi oluşun, ilişki doyumunun ve duygu düzenleme güçlüğünün yalnızlığı yordadığını göstermiştir. Korelasyon analizi ile yalnızlık düzeyinin psikolojik iyi oluş ve romantik ilişki doyumu ile negatif yönde, duygu düzenleme güçlüğü ile pozitif yönlü ilişkisinin olduğu belirlenmiştir. Bu sonuçlar ışığında genç yetişkinlerde psikolojik iyi oluşun, romantik ilişki doyumunun ve duygu düzenlemenin yalnızlığın koruyucu faktörleri olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
It is known that the loneliness has an undeniable effect on interpersonal relationships and romantic relationships together with the effects on psychological and physical health. In this context, the current study aimed to examine the relationship between loneliness and psychological well-being, romantic relationship satisfaction and emotion regulation in young adults. A total of 281 young adults, 192 women and 89 men, aged between 22-35 years, were participated in the study. Participants were determined using convenience sampling method. Relationships between research variables were examined with t-tests, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation analysis, and hierarchical multiple regression. During the data collection process, Personal Information Form, Social and Emotional Loneliness Scale for Adults, Psychological Well-Being Scale, Relationship Assessment Scale, and The Difficulties in Emotion Regulation Scale were used. Results of multiple regression analysis revealed that psychological well-being, relationship assessment and difficulties in emotion regulation predicted loneliness. Correlation analysis showed that while the level of loneliness is negatively related to psychological well-being and romantic relationship satisfaction, it is positively related to the difficulties in emotion regulation. In the light of these results, it is believed that psychological well-being, romantic relationship satisfaction and emotion regulation will be protective factors of loneliness among young adults.