Okul idarecilerinin kritik–analitik (Eleştirel) düşünme yaklaşımları
The investigation of approaches of critical-analytical thinking of school administratives
  1. Tez No: 837616
  2. Yazar: EMİNE YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFİ PARLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Kurumları İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu araştırmada okul idrecilerinin kritik – analitik düşünme yaklaşımlarının ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda okul idarecilerinin kritik-analitik düşünme becerilerinin geliştirilmesinin, okul yönetimi, öğrenci başarısı ve öğretmenlerin profesyonel gelişimi açısından büyük bir öneme sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Elde edilen sonuçlara bakıldığında ise katılımcılar önemli ölçüde kritik – analitik düşünme denildiğinde farklı görüşlerin değerlendirilmesi ve kendini sorgulayabilme konusuna odaklandıkları görülmüştür. Bununla birlikte kritik – analitik düşünme ikliminin Türk toplumunda ve okul yönetiminde eksik olduğu vurgulanmıştır. Eleştiriye açık olmanın zor olduğu, insanların kendilerini eleştirmekten hoşlanmadıkları ve eleştirel düşüncenin yaygın olarak kabul görmediği ifade edilmiştir. Bu durumun toplumsal ve kurumsal düzeyde de etkili olduğu belirtilmiştir. Bununla birlikte katılımcıların büyük bölümü kritik – analitik düşünmenin okul yöneticisine katkılarını ve kazanımlarını olumlu bir şekilde değerlendirmektedir. Eleştirel düşünmenin kişisel gelişimi, kurum kültürünü ve başarılı öğrencilerin yetiştirilmesini desteklediğini vurgulamaktadırlar. Ayrıca, eleştirel düşünen yöneticilerin empati yeteneklerini geliştirdiğini, objektif bakış açısına sahip olduklarını ve ortak aklın oluşmasına katkıda bulunduklarını belirtmektedirler. Ek olarak kritik – analitik düşünmenin öğrencilerin akademik başarılarına ve kişisel gelişimlerine katkı sağladığını vurgulayan katılımcılar da öne çıkmıştır. Bu katılımcılar, eleştirel düşünmenin öğrencilerin genel başarılarına olumlu etkisi olduğunu düşünmektedir. Katılımcıların okul yöneticilerinin kritik – analitik düşünme eğitiminin yanı sıra nitelikli hale gelmeleri gerektiği ve eleştirel düşünmenin önemli bir kazanım olduğunu belirttikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to reveal the critical-analytical thinking approaches of school administrators. In this respect, it reveals that the development of critical-analytical thinking skills of school administrators is of great importance in terms of school administration, student success and professional development of teachers. Looking at the results obtained, it was seen that the participants focused on evaluating different views and questioning themselves when critical-analytical thinking was mentioned. However, it has been emphasized that the climate of critical-analytical thinking is lacking in Turkish society and school administration. It was stated that it is difficult to be open to criticism, people do not like to criticize themselves, and critical thinking is not widely accepted. It has been stated that this situation is also effective at the social and institutional level. However, most of the participants positively evaluate the contributions and achievements of critical-analytical thinking to the school administrator. They emphasize that critical thinking supports personal development, corporate culture and the training of successful students. They also state that managers who think critically improve their empathy skills, have an objective point of view, and contribute to the formation of a common mind. In addition, participants emphasized that critical-analytical thinking contributes to students' academic success and personal development. These participants think that critical thinking has a positive effect on students' overall success. It was seen that the participants stated that school administrators should become qualified in addition to critical-analytical thinking education and that critical thinking is an important acquisition.